Bu hafta başlarında başarısız bir başka girişimin ardından NASA, Artemis 1 adlı Ay görevinin fırlatmasını bir kez daha erteleme kararı aldı. Uzay ajansı, yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi süper ağır kaldırma roketindeki sıvı hidrojen bağlantı noktasında giderilmeyen bir sızıntıyı onaramamasından sonra Cumartesi günkü fırlatmayı iptal etmek zorunda kaldı.

Sızıntı bir türlü onarılamadı

NASA sızıntıyı sabah Cumartesi günü Türkiye saatiyle saat 14.23'te tespit etti ve sorunu birkaç farklı şekilde gidermeye çalıştı, ancak üç başarısız denemeden sonra yer ekibi Cumartesi günkü fırlatma girişimi için kırmızı ışık verdi. Pazartesi günkü girişim ise, SLS'nin (Space Launch System) dört tanesinden birinin Artemis 1'i uzaya göndermek için uygun sıcaklığa ulaşamaması üzerine fırlatma yarıda kesilmek durumunda kaldı.

nasa artemis 1 ertelendi (1)-1

NASA, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Artemis I'in Ay görevi ertelendi. Ekipler, rokete yakıt aktaran donanımdaki sızıntıyla ilgili bir sorunu düzeltmeye çalıştı ancak başarısız oldu" dedi.

Erkek astronotların cinsel hayatları tehlikede! Uzay, iktidarsızlık yapıyor... Erkek astronotların cinsel hayatları tehlikede! Uzay, iktidarsızlık yapıyor...

NASA, Launch Pad 39B'deki sızıntıyı düzeltebilirse, ajansın büyük bir gecikmesi kaçınılmaz hale gelmeden önce fırlatmayı deneyebileceği son bir denemesi daha var. Eğer roket, 5 Eylül'e kadar uçamazsa, NASA'nın roketin uçuş sonlandırma sistemini test etmek için SLS'yi Kennedy Uzay Merkezi'nin Araç Montaj Binasına geri götürmesi gerekecek. Bu noktaya kadar, Artemis 1'in yola çıkabileceği en erken tarih 19 Eylül olacaktı, ancak bu gidişle Ekim lansmanı daha muhtemel gözüküyor.

nasa artemis 1 ertelendi (2)

NASA, Artemis 1 görevi ile Ay'a iPad götürecek

Uzun yıllar ardından Dünya'nın uydusu Ay’a ayak basmayı amaçlayan NASA, uzaya iPad gönderecek. Apollo görevinden beri Ay’a uzun aradan sonra yeniden dönecek olan ABD uzay ajansı, ilk büyük testi temsil edecek olan Artemis 1 görevi için hazırlanmaya başladı. Ay'a insansız şekilde gönderilecek olan uzay aracı, yeni bir atılımla gerçekleşecek. NASA'nın paylaştığı bilgilere göre, Artemis 1 görevinde iPad cihazına yer verilecek.

NASAiPad’i çeşitli testler yapmak için Ay’a göndermeyi planlığını belirtti. NASA’nın iPad’e yer vermesinin arkasında yatan neden ise, Amazon Alexa sesli asistanıyla ilgili testlerin Orion uzay aracı içinde gerçekleştiriliyor olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle belirtilen sesli komutların, uzay aracıyla ilgili bilgileri daha hızlı ileteceği iddia edildi.