Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), burnunu musluk suyuyla yıkarken enfeksiyon kaptığından şüphelendiği Florida'nın Charlotte ilçesinden isimsiz bir adamın, 20 Şubat'ta ölümcül Naegleria fowleri amip nedeniyle vefat ettiğini söyledi.

CDC yaptığı açıklamada şunları söyledi: "20 Şubat 2023'te CDC, bir Florida sakininde doğrulanmış bir Naegleria fowleri enfeksiyonundan ölüm bildirimi aldı."

"Yetişkin hastanın, enfeksiyonun kaynağı olduğu düşünülen kaynatılmamış musluk suyuyla her gün burnunu çalkaladığı bildirildi.

CDC, vakayla ilgili soruşturmasında Florida Sağlık Bakanlığı'nı desteklemeye başladı. Bu yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde bildirilen ilk Naegleria fowleri enfeksiyonu vakası ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kış aylarında bildirilen ilk vaka oldu."

beyin yiyen Naegleria fowleri amibi (2)-1

ABD'de Naegleria fowleri'den ölmek inanılmaz derecede nadir bir durumdur ve her yıl yalnızca bir çoğunlukla ılık göllerde ve nehirlerde yüzen insanlar enfeksiyon kapması nedeniyle bir avuç ölümle sonuçlanır. Florida, Naegleria fowleri kayıtlarının başladığı 1962'den bu yana toplamda 37 ile en yüksek ölüme sahip ABD eyaleti oldu.

beyin yiyen Naegleria fowleri amibi (2)

CDC, Floridalılara musluk suyu yoluyla enfeksiyon bulaşmasının 'çok nadir' olduğu konusunda güvence verdi ve kendilerini güvende tutmak için izlemeleri gereken adımları belirledi.

Sağlık kuruluşunun açıklaması şöyle devam etti: "Çok nadir durumlarda, Naegleria fowleri enfeksiyonları, diğer kaynaklardan (yetersiz klorlanmış yüzme havuzu suyu veya kirli musluk suyu gibi) kirli su buruna girdiğinde de ortaya çıkabilir."

"Sinüslerini yıkayan veya durulayan kişiler, damıtılmış su veya kaynatılıp soğutulmuş musluk suyu kullanmalıdır."

Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu! Alzheimer'ı yavaşlatan yeni bir ilaç bulundu!

beyin yiyen Naegleria fowleri amibi (1)

Enfeksiyon uzmanı Dr Debnath konu hakkında yaptığı açıklamada, "Oldukça hızlı. Kelimenin tam anlamıyla beyin dokusunu yiyor.” dedi.

Hastalar, erken enfeksiyon ilerledikçe baş ağrısı, kusma ve mide bulantısı yaşayabilir. Durumları, bilişsel sorunlar, nöbetler ve sert eklemler gibi semptomları içerecek şekilde gittikçe kötüleşebilir.

Bakanlık ayrıca, enfeksiyonun nedenini bulmaya çalışırken, vatandaşların duş alırken veya yüzerken burunlarına su girmesi durumundan kaçınılmasını tavsiye etti.

Editör: Enes Sapmaz