İnternetin artık hayatımızı büyük bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen herkesin evinde internet var ve bu bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Evden çalışanlar, dünyayla ilgili haberleri öğrenmek isteyenler, eğlenmek için kullanlar mevcut. İnternet kullanımı için ise modem şart ama birçoğumuz geceleri yatarken modemi kapatmayı düşünemeyiz. Sağlığımız için geceleri modemi kapatmamız gerekiyor. Geceleri modem kapatılmadığı için birçok insan sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor.

modem (1)-2

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

İşte modemi açık bırakmanın zararları:

  • Modem yüzünden radyasyona maruz kalan insanlarda uykusuzluk, stres, baş ağrısı ve hatta kanser gibi sağlık sorunları görülüyor.
  •  Modemin yaydığı radyasyon kişi uyusa bile beyin ve sinir sağlığına zarar veriyor.
  •  İnsan sağlığı dışında ise gece saatlerinde modemi açık bırakmak boş yere elektrik tüketimini arttırıyor ve bu durum faturalara yansıyor.

Modemi geceleri açık bırakmanın bir diğer kötü yanı ise güvenlik diyebiliriz. Evin interneti sürekli aktif olduğunda hacker saldırılarına açık bir hale geliyor. Bu kişisel bilgilerin çalınmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra, modemin tüm gece açık kalması ve sürekli çalışması internet hızını ve performansını da etkiler ve düşüşe yol açar.

Editör: Enes Sapmaz