Minecraft, Mojang tarafından geliştirilen dünyanın en popüler açık dünya ve hayatta kalma oyunudur. Minecraft, çok oyunculu ve tek oyunculu olarak oyunculara hayalindeki dünyaları inşa etme, savaşma, kaynak toplama ve keşfetme imkanı sunar.

Bunun yanı sıra Minecraft’ı ücretsiz oynamak için birkaç yol da mevcuttur, ancak resmî olmayan bir Minecraft kopyası indirmek hem yasal hem de bilgisayarınız için güvenli değildir. 

Xbox Game Pass üyeliğiniz ile veya Minecraft'ın resmi internet sitesinden indireceğiniz başlatıcı programı ile oynamak mümkündür. Ancak bunları yapmak için Xbox Game Pass üyeliği satın almanız veya Mojang'dan oyunu satın almanız gerekir. Peki MinecraftXbox'ın muhteşem oyun abonelik sistemi 'Game Pass' ile nasıl oynayabilirsiniz?

Minecraft hangi platformda oynanır?

Minecraft'ın oyun dünyasındaki ilk yolculuğu Windows platformu üzerinde başlamış olsa da, an itibariyle aklınıza gelebilecek hemen her platformda oynayabilirsiniz. Minecraft'ın klasik Java sürümü orjinal sitesinden veya, Windows 10 sürümlü bilgisayarlarda Microsoft Store üzerinden de satın alınabiliyor. Bunun yanı sıra, oyunu satın almak istemiyorsanız, Xbox Game Pass üzerinden abonelik alabilir ve Minecraft'ın yanı sıra yüzlerce oyunun keyfini çıkarabilirsiniz. 

Ayrıca bilgisayar platformlarında da kalmayan Minecraft, oyun konsolları tarafında PlayStation, Xbox ve Switch'te de oynamak mümkün.

2011 yılında Android ve iOS cihazlar için yayınlanan oyun, her iki işletim sisteminin kendi özel mağazalarından satın alınabiliyor veya para vermek istemeyen oyuncular tarafından APK indirilebiliyor..

Ancak cihazlarının sağlığını ve güvenliğini düşünen oyuncular, Android cihazlar için Google Play’den 68,99 TL'ye, iOS cihazlar için satın almak isteyenler ise App Store’dan 119,99 TL'ye oyuna sınırsız erişim sağlayabiliyor.

Xbox Game Pass ile Minecraft nasıl oynanır?

Xbox Game Pass üyeliği satın alarak Minecraft oynamak, sizin için en kolay ve en mantıklısı olabilir. Çünkü, Xbox Gamepass üyeliği satın alarak hem yüzlerce oyuna erişimin yanında Minecraft'ı da alabilirsiniz...

Xbox Game Pass üyeliği bilgisayar kullanıcıları için aylık 29,99 Türk Lirası gibi ucuz bir fiyata erişilebilir. Bunun yanı sıra 'Ultimate' aboneliği vardır ancak diğer aboneliğe göre fiyatı daha pahalıdır ve aylık 44,99 Türk Lirası'na daha fazla oyun ve bulut oyun imkanı sunar.

Minecraft'ı Xbox Game Pass üzerinden almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Xbox Game Pass aboneliğinizi aldıysanız veya daha önceden bulanan bir üyeliğiniz varsa Minecraft indirebilirsiniz ve bilgisayarınıza yüklenecek olan Minecraft Launcher ile oyuna giriş yapabilirsiniz.

minecraft (1)

Minecraft'ı internet üzerinden nasıl indirebilirim? İnternetten Minecraft nasıl indirilir?

Xbox Game Pass ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız, Minecraft'ın resmi sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

Minecraft'ı Mojang'in sitesinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Minecraft'ı Mojang üzerinden indirdikten sonra kendinize yeni bir Mojang hesabı açıp oyunu satın almanız gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra belirlediğiniz kullanıcı adı veya e-posta üzerinden oyuna giriş yapabilirsiniz.

minecraft (5)

Ücretsiz Minecraft nasıl indirilir?

Resmi Launcher'ı kullanan korsan olmayan CurseForge Launcher gibi bütün Launcher'lardan Minecraft'ı oynayabilirsiniz. Minecraft'ı ücretsiz olarak internet üzerinden crackli olarak indirebilirsiniz, ancak bunu yapmak hem bilgisayarınız için güvenli olmaz hem de oyunu çok oyunculu olarak oynayamazsınız.

CurseForge indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

minecraft (3)

Minecraft 'a mod paketi nasıl kurulur?

Çok uğraş gerekmeden Curseforge üzerinden indirebileceğiniz bu mod paketleri için tek gerekli şey bilgisayarınızda Minecraft yüklü olması ve paylaşacağımız linkten gerekli istemciyi indirmek.

 CurseForge istemcisini buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

CurseForge istemcisini yükledikten sonra eklenti indirmek istediğiniz oyunu seçip dilediğiniz mod paketini yükleyip keyfini çıkarabilirsiniz.

Hangi mod paketlerini indirmek konusunda kararsızsanız, buradan indirebileceğiniz farklı mod paketlerine göz atabilirsiniz.

Minecraft nasıl oynanır?

Eğer Minecraft'ı ilk kez oynayacaksanız size yararlı olacak birkaç ipucundan bahsedelim. Öncelikle oyuna her yeni başladığında envanterinizin tamamen bomboş olacağını unutmayınız. Yapmanız gereken ilk şey bir ağacı yumruklayarak odun toplamak olacak. Odunu elde ettikten sonra ise, odunları tahtaya çevirmeniz gerekiyor. Odunları tahtaya dönüştürdükten sonra ise envanter pencerinizin üst tarafında bulunan zanaat penceresinden dört tahtayı bir araya getirip yeni bir çalışma masası üreteceksiniz ve ileri ekipmanları üretmek için bu çalışma masasını bulunduğunuz yere koyucaksınız.

minecraft-1

Envanter üzerinden eşya üretimi 2x2’lik yuva üzerinden gerçekleşmekte,ancak çalışma masası ürettikten sonra 3x3 yuvalık bir zanaat alanınız olacak. Envanterinde iki tahtayı üst üste koyup ürettiğiniz çubukların ucuna farklı şekillerle ekleyeceğiniz tahtalar sayesinde kürek, çapa, kazma ve balta üretebilirsiniz. 

Oyunun başında ilk eşyalarını kütük, tahta ve çubuk ile üretmek biraz can sıkıcı olsa da, Minecraft’ın dünyasında birçok farklı ve güçlü kaynaklar da yer alıyor. Daha dayanıklı ve güçlü kaynaklarla üretilen eşyalar, hem kaynak toplama hem de düşmanları öldürme konusunda size büyük kolaylık sağlayacak. Oyundaki üretim yelpazesi, demir ekipmanlardan, TNT'lere, oltadan yaylara ve zırhlar gibi ucu bucağı olmayan geniş bir içeriğe sahip.

madman-entire-universe-minecraft

Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor! Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor!

Minecraft nedir?

Minecraft, oyuncuları hayal dünyası üzerinde yarattıkları şeyleri yansıtma konusunda tamamen özgür bırakan bir açık dünya hayatta kalma oyunudur.

Tecrübeli İsveçli oyun yapımcısı Markus (Notch) Persson tarafından geliştirilen ve ilk olarak 2009 yılında oyunculara yayınlanan Minecraft, günümüz itibariyle oyun tarihinin en çok satan oyunu konumunda yerini korumaya devam ediyor.

Oyunun temel kurgusu ve devamlılığı hayatta kalma unsurları üzerine kuruludur. Her yeni başlangıcınızda rastgele oyun tarafından oluşturulan farklı bir dünyada doğarsınız ve ağaç yumruklayarak başladığınız oyuna sonsuz bir kaynak toplama sürecinde kendinizi geliştirirsiniz. Topladığınız kaynaklar ile bir yandan eşya üretirken, diğer yandan barınacak, güvenli bir ev inşa etmeniz ve korumanız gerekir. Geceleri tehlike yaratan ve evinizin kapısına dayanan yaratıkları ortadan kaldırmanız ve kendinizi korumanız gerekiyor.

Eğer hayatta kalma duygularından uzak kalmak ve hayal gücünüzü oyuna daha fazla katmak istiyorsanız, oyunun ek Yaratıcı modu sayesinde daha fazla keyfini çıkarabilirsiniz. Kaynak kullanımının sınırsız olduğu bu modda küçücük bir evden, koca bir şehre kadar her şey inşa etmeniz daha kolay olacak. 

minecraft (4)

Minecraft sistem gereksinimleri;

Minimum sistem gereksinimleri (Bilgisayarlar için)

  • Windows 10 işletim sistemi
  • Intel Celeron J4105 ya da AMD FX-4100 işlemci
  • Intel HD Graphics 4000 ya da AMD Radeon R5 ekran kartı
  • 4 GB bellek

Önerilen sistem gereksinimleri (Bilgisayarlar için)

  • Windows 10 işletim sistemi
  • Intel Core i7-6500U ya da AMD A8-6600K işlemci
  • NVIDIA GeForce 940M ya da AMD Radeon HD 8570D ekran kartı
  • 8 GB bellek
Editör: Enes Sapmaz