Minecraft benzeri 10 oyun

1. Trove

Oynaması ücretsiz ve çok oyunculu MMORPG oyunu olan Trove ile Minecraft dünyasındaki farklı biyomlara benzer yüzlerce farklı dünyayı keşfedebilirsiniz. Trove, farklı sınıflara sahip karakterleriniz ile dev yeraltı ve yer üstü zindanlarda canavarlarla arkadaşlarınızla veya oyun içi kullanıcılarla savaş vereceğiniz bir oyun. Yeteneklerinizi ve eşyalarınızı durmadan geliştirebileceğiniz, neredeyse sonsuz gelişim potansiyeline sahip bu oyunda, kendi evinizi inşa edip çevrenizdeki dünyayı şekillendirebiliyorsunuz. Tüm platformlarda oynayabileceğiniz Trove'un sistemci gereksinimleri ise çok düşük. Düşük donanımlı bilgisayarınızda keyfini sorunsuzca çıkarabileceğiniz Trove'un minimum donanım gereksinimleri ise şu şekilde;

 • Vista 32-bit Service Pack 2
 • Intel Core i5-2XXX @ 2.0GHz / AMD Phenom II X4 @ 2.6GHz
 • 1 GB RAM
 • Intel HD Graphics 3000
 • DirectX Veriyon 10
 • 1 GB disk alanı

Minecraft'ın yerine yeni hikayeleri takip edebileceğiniz Trove'u indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Terraria

Üç boyutlu Minecraft dünyasından sıkılan oyuncuları 2 boyutlu bir keşfedilebilir bir evrene taşıyan Terraria, Minecraft'tan bulamadığınız 'Boss' dövüşleri ile zor bir hale getiriyor. Oynaması ücretli olan Terraria'yı arkadaşlarınız ile veya tek oyunculu olarak oynayabilirsiniz. Fiyatı oldukça düşük olan Terraria'yı her platformda oynamak mümkün. Steam üzerinden 18,00 TL'ye satılan Terraria'yı ayrıca 4'lü paket olarak 49,00 TL'ye satın alıp arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Minecraft'ta olduğu gibi inşa ve hayal gücünü konuşturabileceğiniz bu oyunda, elektrik unsurlarını da kullanabiliyorsunuz. Sadece yaratıcılığınızla sınırlı kalan dünyanız içerisinde her şeyi yapmak mümkün. Aynı Trove gibi düşük istemci gerektiren 2 boyutlu oyun, dünyası içerisinde onlarca güçlü dev 'Boss' ve zindanlar bulunduruyor. Terraria'nın minimum istemci gereksinimleri ise şu şekilde;

 • Windows Xp, Vista, 7 işletim sistemi
 • 1.6 GHz gücünde işlemci
 • 512 Megabayt RAM belleği
 • 200 Megabayt boş disk alanı
 • Shader Model 1.1 destekli, 128 Megayt video belleğine sahip ekran kartı
 • DirectX 9.0c veya üstü

Minecraft'ın 2 boyutu kardeşi olarak tanınan Terraria'yı Steam üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Portal Knights

Geçtiğimiz dönemlerde kullanıcılara ücretsiz olarak kütüphanelerine eklenme fırsatı verilen Portal Knights, aynı Minecraft benzeri inşa öğelerine sahip. Ancak Minecraft'tan daha fazla keşfedilebilir evrenlere ve canavara sahip olan bu oyunda Boss (Oyun sonu canavarları) savaşları yapabilir ve kendinizi yeni ekipmanlar üreterek geliştirebilirsiniz. Seviyenize göre farklı dünyalara giriş yapabileceğiniz Portal Knight'sı hem arkadaşlarınızla hem de çok oyunculu olarak oynayabilirsiniz. Oyun başında seçebileceğiniz farklı sınıflar ile farklı ekipmanlar kullanarak oyun içi deneyiminizi değiştirebilirsiniz. Eğer ücretsiz olarak kütüphanenize ekleyemediyseniz Portal Knights'ı Steam üzerinden 31,00 TL'ye satın alabilirsiniz.

Portal Knights'ın minimum sistem gereksinimleri ise şu şekilde;

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • 64bit versiyonlu Windows 7, Windows 8, Windows 10 işletim sistemi
 • AMD Phenom(tm) 8450 Triple-Core Processor (3 CPUs), ~2.1GHz or Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz işlemci
 • 4 GB RAM belleği
 • Graphics: NVIDIA® GeForce GTX 470/ ATI Radeon TM HD 6870 ekran kartı
 • Sürüm 11 DirectX
 • 8 GB kullanılabilir disk alanı

Kendi dünyanızı inşa edebileceğiniz Portal Knights'ı Steam üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Roblox

Oyun içinde oyun oynabileceğiniz Roblox'ta hem Call of Duty hem de World of Warcraft gibi bir çok oyunun benzer versiyonlarına erişebilirsiniz. Oynaması ücretsiz olan Roblox oyundan oyuna farklılık gösteren istemci gereksinimleri bulunuyor. Farklı arkadaşlar edinebileceğiniz Roblox ile sohbet odalarına girip, yüz binlerce oyunu ücretsiz olarak oynabilirsiniz.

Roblox oynamak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Cube World

Uzun yıllardır favorim olan Cube World'ü oynamanızı bizzat öneririm. Aynı Minecraft gibi uçsuz bucaksız bir dünyaya sahip olan bu oyunda, farklı sınıflar ile zindanları keşfedebilir, köylerden alışveriş yapıp eşyalarınızı geliştirebilir ve yüzlerce hayvanı sahiplenebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki Cube World, 10 yılı aşkın süredir geliştirme aşamasında ve yapımcısının yeni sürümü yayınlaması pek de öngörülmüyor. Farklı biyomlar üzerinden seviyenize uygun canavarlar veya NPC partileriyle kapışacağınız Cube World'ü Steam üzerinden satın alabilirsiniz. Çok oyunculu desteği olmayan bu oyunun minimum istemci gereksinimleri ise şu şekilde;

 • 64-bit desteğe sahip veya üzeri işletim sistemi Windows 8.1, Windows 10
 • AMD FX 6300 3.8 GHz, Ryzen 3 - 1200, Intel Core i5 2400 3.1 GHz işlemci 
 • 2 GB RAM belleği
 • AMD Radeon R9 285, NVIDIA GeForce GTX 660 üzeri ekran kartı 
 • Sürüm 11 DirectX veya üzeri
 • 500 MB kullanılabilir disk alanı

Capcom'un yeni rol yapma oyunu Kunitsu-Gami: Path of the Goddess için tarih verildi Capcom'un yeni rol yapma oyunu Kunitsu-Gami: Path of the Goddess için tarih verildi

Steam üzerinden Cube World'ü 32,00 TL'ye satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6. LEGO Worlds

Küpler üzerine kurulmamış olmasa da LEGO'larla oynabileceğiniz LEGO Worlds, Minecraft dünyasında inşa edemediğiniz dünyayı inşa edebilirsiniz. Aynı Minecraft gibi şekillendirilebilir dünyasıyla, farklı canavarlarla savaşabilir hatta bunları çok oyunculu ve arkadaşlarınızla yapabilirsiniz.

Steam üzerinden 89,00 TL'lik LEGO Worlds'ün diğer detaylarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Starbound

Dünya üzeri yerine hasarlı uzay gemisinde başlayacağınız bu macerada, Minecraft'ın ilkel yaşamı yerine teknoloji ile uğraşabilirsiniz. Aynı Terraria gibi 2 boyutlu bir dünyayı keşfedeceğiniz Starbound'da yapabilecekleriniz hayal gücünüz ve oyunun muhteşem hikayesiyle sınırlı...

Starbound'un fragmanına göz attıysanız ve beğendiyseniz Steam üzerinden 24,00 TL gibi ucuz bir ücrete satın almak ve sistem gereksinimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

8. Unturned

Ücretsiz olarak oynabileceğiniz Unturned, kendi sığınanızı ve silahlarınızı inşa etmenizi sağlayacak bir çok mekaniğe sahip. Zombilerin pençesinden kurtulurken kurşun yağmuruna tutulacağınız bu oyunda, sunuculara girip farklı insanlarla çevrimçi olarak savaşabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki, inşa edeceğiniz evin patlatılma riskinden hoşlanmıyorsanız bolca savunma yapmanız gerekecek.

Unturned'ı Steam üzerinden ücretsiz olarak oynamak ve sistem gereksinimlerini göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

9. ASTRONEER

Minecraft'tın ilkel dünyasından sıkılan oyuncuların çok seveceği Astroneer ile farklı gezegenleri keşfedip, dünyanızı otomotikleştirerek gelişebilirsiniz. Farklı dünyaları keşfederken canavarla savaşacağınız ve kaynaklar toplayıp sığınanızı ve uzay aracınızı inşa edebilirsiniz. 

Astroneer'ı Steam üzerinden satın almak ve sistem gereksinimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Şuanda indirimde olan Astroneer'i 50,00 TL yerine %50 indirim ile 25.00 TL'ye satın alabilirsiniz (30.01.2023).

10. Dragon Quest Builders 2

Aynı Minecraft gibi küp dünyasına atılacağınız Dragon Quest Builders 2 ile kendi dünyanızı detaylı olarak inşa edebilirsiniz ve kaynak toplayabilirsiniz. NPC'ler ile oldukça haşır neşir olacağınız bu oyunda, onlarla dostluk kurup çalıştırabilirsiniz.

Dragon Quest Builders 2'yi satın almak ve sistem gereksinimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Editör: Enes Sapmaz