Brezilya, Ağustos ayında Suudi Arabistan'ın onayının ardından Microsoft'un Activision Blizzard ile birleşmesini geçen hafta onaylayan ikinci ülke oldu. Ancak Microsoft, İngiltere, ABD ve AB'den ilgili piyasa düzenleyicilerinin kararlarını bekliyor, bu nedenle henüz tamamlanmış bir anlaşma değil.

Süreç boyunca da bazı önemli bilgiler ortaya çıkıyor. Brezilya'nın Ekonomik Savunma İdari Konseyi (CADE), anlaşmayı onaylama nedenlerini ortaya koyan raporunu yayınladığında, Microsoft'un Xbox Game Pass'tenne kadar para kazandığını ortaya koydu.

GeForce Now, reklamlı oluyor! GeForce Now, reklamlı oluyor!

CADE raporuna göre, Xbox Game Pass'in 2021'de konsollardan 2,9 milyar dolar gelir elde etti. Microsoft'un Xbox oyun bölümünün bir bütün olarak aynı takvim yılında 16,28 milyar dolar gelir elde ettiğini de öğreniyoruz. Unutmadan söylemek gerek, ilk rakam PC Game Pass'ten kazanılan miktarı içermiyor, sadece konsol gelirlerini içeriyor. Ayrıca Xbox Game Pass abonelerinin geçen yıl 25 milyona ulaştığını da biliyoruz.

Xbox-Game-Pass-Kutuphanesindeki-Tum-Oyunlar-pillioyun

Xbox Game Pass, geçen yıl toplam Xbox gelirinin yüzde 18'ini ve Microsoft'un oyun ve hizmet gelirlerinin yüzde 23'ünü (12.6 milyar $) oluştursa da, Microsoft'un bu bölümünün ürettiği para, genel işinin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Microsoft'un 2021 takvim yılı için toplam geliri 184,9 milyar dolardı ve Xbox Game Pass, şirketin bu dönemdeki toplam gelirinin yalnızca yüzde 1,57'sini oluşturuyordu.

Microsoft, 2,9 milyar dolarlık geliriyle Xbox Game Pass için pazarın yüzde 30-40'ını elinde tutuyor. Sony ise %40-50 ile pazarın lideri konumunda görünüyor. Sony'nin geliri bilinmese de, Forbes'un hesapladığı gibi, bu, Sony'nin geçen yıl PS Plus ve (artık kapatılmış) PS Now'dan 4,2 milyar dolara kadar gelir elde edebileceği düşünülüyor. 

Genel olarak PlayStation 24.87 milyar dolar, Microsoft 16.28 milyar dolar ve Nintendo 15.3 milyar dolar gelir elde etti.

Editör: Burak Karahan