Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 12'nin arayüzünü yanlışlıkla bir etkinlik sırasında gösterdi. 

Ignite Keynote 2022 etkinliği canlı yayınında yakalanan görüntülerde 2024 yılında çıkması beklenen işletim sistemi Windows 12'nin yeni araüyzü görülüyor.

Canlı yayında düşük kalitede bir görüntü yakalandı fakat analistler bu görüntüyü yüksek çözünürlüklü olarak yeniden tasarladı ve Windows 12 işletim sisteminin farklılıklarını gözler önüne serdi.

Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak! Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak!

Windows 11'den oldukça farklı tasarım özelliklerine sahip olduğu görülen bu arayüzde  yüzen bir görev çubuğu, yüzen bir arama menüsü ve ekranın sağ üst kısmında sistem simgeleri, sol üst kısmında ise bir hava durumu widget'ı yer alıyor.

windows12-arayuz

Yukarıda gördüğünüz görsel Windows Central tarafından etkinlik sırasında gösterilen Windows 12 prototip arayüzü kaynak alınarak çizildi. Bu nedenle resim yeni kullanıcı arayüzünün tam bir temsili olmayabilir. Yeni Windows projesinin kod adı da "NextValley" olarak karşımıza çıkıyor.

Dokunmatik cihazlar için özel olarak optimize edilecek

Henüz prototip aşamasında olan yeni Windows projesi ile ilgili bazı detaylar da gelmeye başladı. Geliştirme aşaması hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Ignite sırasında gösterilen prototipin Microsoft'un bir sonraki Windows sürümünde neyi hedeflediğini yansıttığını söyledi. Henüz sadece olası yeniliklerin bir kısmının gösterildiği ve daha fazlasının da geleceği belirtiliyor.

Windows 12 ile yeni bir kilit ekranı ve bildirim merkezi karşımıza çıkacak. Ayrıca geliştiriciler özel olarak işletim sistemini 'dokunmatik' cihazlara daha uygun hale getirmek için çaba sarfediyor.

Editör: Burak Karahan