Teknoloji devi Microsoft’un kısa süre içerisinde iş gücünün büyük bir bölümünü işten çıkarmaya hazırlanıyor. 

İlk olarak Bloomberg’in açıkladığı habere göre Microsoft, 220.000 kişilik iş gücünün yaklaşık %5’yi veya toplamda 11.00 çalışanı işten çıkaracak. Aynı habere göre işten çıkarmaların mühendislik bölümünü etkileyeceği ve Microsoft’un son dönemde yaptığı en büyük işten çıkarma olacağı belirtiliyor.

Engadet’e konuşan bir Microsoft sözcüsü, şirketin söylenti ve spekülasyonlar hakkında yorum yapmadığını söyledi. Son dönemde Amazon ve Meta gibi dev şirketlerde de buna benzer büyük çaplı işten çıkarmaları görmüştük. 

CEO Satya Nadella daha önce sinyalleri vermişti

Pandeminin ilk yıllarında artan kâr sonrası önemli sayıda işçi işe alınmış ve giderek düşen kârlar sonrası bu işe alımlar şirketlere zarar vermeye başlamıştı. Geçen Ekim ayında, Microsoft CEO'su Satya Nadella, kötüleşen makroekonomik koşullar nedeniyle yakında kemer sıkma politikası izleyeceklerinin mesajını vermişti. CEO, yatırımcılara ve analistlere "Bir yandan sürekli büyüme alanlarına yatırım yaparken ve maliyet yapımızı disiplinli bir şekilde yönetirken bir yandan da müşterilerimizin daha az kaynakla daha fazlasını yapmasına yardımcı olmaya odaklandık" demişti.

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

Microsoft, 24 Ocak’ta ikinci çeyrek gelirlerini açıklayacak.

Editör: Burak Karahan