AB’nin yürütme kolu Avrupa Komisyonu, Meta’yı rekabet kurallarını ihlal etmekle suçluyor. Meta (Eski adıyla Facebook) suçlu bulunursa rekor bir para cezası ödeyecek.

11,8 milyar dolar ceza yolda

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformların çatı şirketi Meta, 11,8 milyar dolar para cezasıyla karşı karşıya. Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, Meta’yı çevrimiçi reklamcılık pazarlarındaki rekabeti bozarak ve hakim konumunu kötüye kullanarak AB’nin düzenleyici yasalarını ihlal ettiği konusunda resmi olarak uyardı.

İnceleme sonucunda, Meta’nın reklam faaliyetleri için Facebook Marketplace hizmetini kişisel sosyal ağı Facebook ile eşleştirmesinin rekabete aykırı olduğunu ve hizmetin “rakiplerin karşılayamayacağı önemli bir dağıtım avantajı” sağladığı belirtildi.

fb

Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak! Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak!

Meta’dan konuyla ilgili ilk açıklama

Konuyla ilgili konuşan Meta sözcüsü Tim Lamb, ticari uygulamalarının rekabete aykırı olduğunu reddetti ve ekledi:

"Avrupa Komisyonu tarafından öne sürülen iddialar temelsizdir."

Avrupa Birliği'nin antitröst şefi Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, Meta'nın baskın sosyal ağı Facebook'u Facebook Marketplace olarak adlandırılan çevrimiçi gizli reklam hizmetlerine bağlamasından endişe duyduğunu söyledi ve “Bu, Facebook kullanıcılarının Facebook Marketplace'e erişmekten başka seçeneği olmadığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Meta ile soruşturma devam ederken, şirketin Avrupa Birliği kurallarını ihlal ettiğine dair kanıt bulunursa, Meta’nın yıllık küresel cirosunun yüzde 10’una kadar para cezası verilebilir. 2021′de yıllık 117,92 milyar dolar gelir elde eden Meta için bu, 11,8 milyar dolar değerinde bir ceza anlamına gelebilir.

Editör: Burak Karahan