Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi platformların çatı şirketi Meta, Türkiye'deki kullanıcılardan topladığı verileri birleştirip pazarlama faaliyetlerinde bulunduğu, bu yolla rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı gerekçesi ile 346,7 milyon TL'lik para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurumu'nun 11 Ocak 2021 tarihinde başlattığı soruşturma, WhatsApp yoluyla toplanan kullanıcı verilerinin pazarlama faaliyetlerinde kuıllanılabilecek olması nedeniyle başlatılmıştı ve o dönemde WhatsApp veri politikası tüm dünyada tartışılan bir konu olmuştu. Soruşturma kapsamında Meta yetkilileri 11 Ekim 2022'de sözlü ifade vermişti.

Meta'dan ilk açıklama geldi: Katılmıyoruz

Cezanın açıklanmasından sonra eta'dan konuyla ilgili açıklama geldi. Söz konusu açıklamada, "Rekabet Kurumu'nun tespitlerine katılmıyoruz. Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunuyoruz. Konu hakkında tüm seçeneklerimizi değerlendireceğiz." ifadeleri kullanıldı.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

2 yıl önce golbal sosyal medya şirketini  'sosyal ağ sağlayıcı' olarak tanımlayan 9 maddelik bir düzenleme yürürlüğe girmiş ve şirketler üzerindeki denetimler artırılmıştı. Bu düzenleme  sonrası her şirkete Türkiye'de bir temsilci bulundurma zorunluluğı getirilmiş, 1 yıl içerisinde Türkiye'de faaliyet gösteren tüm şirketler temsilci atamalarını gerçekleştirilmişti. 

meta müşteri hizmetleri (1)-1

İşte Meta yetkililerinin geçtiğimiz Ocak ayında TBMM kürsüsünden yaptıkları 'baskılar artarsa geri çekeriz' uyarısı 2 yıl önceki bu düzenlemeye dayanıyor. Düzenleme ile birlikte Türkiye'deki yasal hususlara uymayan; yani temsilci atamayan ya da Sosyal Medya Yasası uyarınca gereksinimleri karşılamayan şirketlere para ve reklam engelleme cezalarının yanı sıra %90'a kadar bant genişliğini daraltma, yani hız düşürme cezası verilebiliyor.

Metanın açıklaması tehdit gibi

Meta'nın "Tüm seçeneklerimizi değerlendireceğiz" açıklaması adeta Türkiye'den çekilebileceklerini gösteren bi tehdit olarak yorumlanıyor. Meta gibi global şirketler, Türkiye'deki girişimcilik, reklam ve iletişim sektörlerinin bel kemiği olan mecraları hizmete sunuyor. Çekilmeleri durumunda sadece kullanıcılar değil, pek çok sektörün şu an için hesaplamanın zor olduğu miktarlarda zarar etmesi bekleniyor. 

Rekabet Kurumu'nun kararının tamamına ulaşmak için buraya tıklayın.

Editör: Burak Karahan