YouTube, silah videolarına büyük kısıtlama getiriyor! YouTube, silah videolarına büyük kısıtlama getiriyor!

Meta’nın Gözetim Kurulu, şirketin erkeklerin değil, kadınların üstsüz fotoğraflarını yasaklayan kurallarının elden geçirilmesi çağrısında bulundu. Şirkete içerik denetleme politikaları hakkında tavsiyelerde bulunan bir grup akademisyen, politikacı ve gazeteciden oluşan Gözetim Kurulu, 17 Ocak tarihli bir kararla Meta'nın yetişkinlere yönelik çıplaklık ve cinsel etkinlik topluluk standardını şirket tarafından yönetilecek şekilde değiştirmesini tavsiye etti. Belirlenen kurallarda uluslararası insan hakları standartlarına saygı duyan net kriterler olması gerektiği belirtildi.

Bu karar, Instagram’da transseksüel ve non-binary Amerikalı bir çift tarafından yönetilen bir hesaptan iki gönderiye sansür uygulaması sonrasında geldi. Çiftin üstsüz poz verdiği ancak meme uçlarının kapalı olduğu gönderi bazı kullanıcıların şikayet etmesi üzerine kaldırıldı ve yapay zeka tarafından incelendi. Çift karara itiraz ettikten sonra Meta sonunda gönderileri yeniden yükledi.

Exclusive-Meta-is-Lifting-the-rule-Breast-Image-Ban-news-from-Free-The-Nipple-campaign

Kurul, "Politikanın ikili bir cinsiyet görüşüne, erkek ve kadın bedenleri arasındaki ayrıma dayandığını" tespit etti ve bu da interseks, non-binary ve transgender kullanıcılar söz konusu olduğunda meme ucunun gösterilmesine karşı kuralları belirsiz hale getiriyor.

Çıplaklığın azaltılması söz konusu olduğunda tüm insanlara uluslararası insan hakları standartlarına uygun bir şekilde davranılması için Meta'nın açık, nesnel, haklara saygılı kriterler tanımlamasını tavsiye etti.

Meta'nın bir sözcüsü Sky News'e kurulun kararını "memnuniyetle karşıladıklarını" ve gönderilerin kaldırılmaması gerektiği konusunda anlaştıklarını söyledi.

Sözcü, "Platformlarımızı herkes için daha güvenli hale getirmeye yardımcı olmak için politikalarımızı sürekli olarak geliştiriyoruz. LGBTQ+ topluluğunu desteklemek için daha fazlasının yapılabileceğini biliyoruz ve bu, çeşitli konularda ve ürün iyileştirmelerinde uzmanlarla ve LGBTQ+ savunucusu kuruluşlarla çalışmak anlamına geliyor” diye konuştu.

Editör: Burak Karahan