Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Alman şirketi Mercedes-Benz’in Rusya’daki tüm varlıklarını Avtodom adlı Rus şirketine devrettiğini duyurdu.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mercedes-Benz ile şirketin Rusya’daki tüm varlıklarının Avtodom’a devredilmesi konusunda anlaşma imzalandığı belirtildi.

Mart ayında üretim durdurulmuştu

Mercedes, Rusya’daki üretimlerini martta durdurmuştu. Merkezi Rusya’da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) verilerine göre, ülkede Mercedes marka otomobil satışları eylülde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 72,8 azaldı.

Mercedes-Benz car-plant-in-Russia

Mercedes'ten önce Nissan, Volkswagen, Toyota ve Renault da ülkedeki tüm varlıklarını devrederek Rusya'dan çekilme kararı alan önemli markalardı. Nissan, Rusya'dan çekilme kararı sırasında 700 milyon dolar zarar edeceğini açıklamıştı.

Bir Mercedes sözcüsü, şirketin Rus kamyon üreticisi Kamaz'daki yüzde 15'lik hissesinin planlanan işlemden etkilenmeyeceğini ve planlandığı gibi bu yıl Daimler Truck'a devredileceğini söyledi.

Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı

Açıklanan verilere göre Mercedes bu yıl Ocak-Eylül döneminde Rusya'da 9.558 araç satışı gerçekleştirdi. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 düşüş anlamına geliyor.

Editör: Burak Karahan