Bite benzeyen bu korkutucu canlı bitin %2500 katı

Bathynomus yucatanensis olarak da bilinen bilim kurgu filmlerinden fırlamış uzaylı görünümlü bu derin deniz yaratıkları, okyanus tabanını ölü canlılardan temizlemek üzere evrilen bir tür izopoddur. Ayrıca izopodlar genellikle tropikal ve ılıman derin denizlerde yaşarlar. Bite benzeyen ancak bitin %2500 kadar daha büyüğü olan bu yeni türün bulguları Journal of Natural History dergisinde yayınlandı.

Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...

canlı izopod (4)

Dünya denizlerinde yaşayan yaklaşık 20 izopod türü vardır.  Dev izopodlara yeni bir tür daha eklemeyi başaran araştırmacılar, yeni keşfedilen kabuklunun daha önce keşfedilen türlerden daha ince vücut yapısına sahip olduğunu ve uzunluğunun daha kısa olduğunu belirttiler. Ayrıca keşfedilen türün en belirgin özelliği ise, 11 tane bulunan 'pleotelson dikenleri' adı verilen uzuvlar oldu. 

canlı izopod (6)

Bununla birlikte, yeni türün, bir asırdan fazla bir süre önce keşfedilen giganteus türü ile aynı sayıda dikene sahip olması, araştırmacılar için kafa karışıklığına sebep oldu. Çiftin birbirlerine benzer olan görünümleri, ortak bir atadan geldikleri yönünde oldu. Ayrıca bu korktucu görünümleri, yüzerken derin sular altında yatan korkutucu yaratıklar hakkında fobilerinizi körükleyecek cinsten.

Bugün yeni türlerden başka bir şey görmemizi isterken, Twitter'daki deniz tutkunları keşif karşısında heyecanlandılar.

Haberimize konu olan bu bilimsel makaleye buradan göz atabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz