Gökbilimciler yoğunluk bakımından adeta bir marshmallow gibi olan, oldukça ilginç bir ötegezegen tespit etti.

The Astronomical Journal'da yayınlanan araştırmaya göre, bu gezegen şimdiye kadar keşfedilen en düşük yoğunluklu gezegen olabilir.

TOI-3757b gezegeni de yakındaki bir kırmızı cüce yıldızın çevresinde oldukça hızlı bir şekilde yörüngede dönüyor. Kırmızı cüceler, çekirdeklerinde hala nükleer füzyon reaksiyonlarını sürdüren küçük yıldızlardır. Güneşimiz gibi diğer yıldızlara kıyasla nispeten düşük yüzey sıcaklıkları nedeniyle belirgin kırmızı görünümlerini kazanırlar. Yine de kırmızı cücelerin yüzeylerinde yaşanan patlamalar, yakındaki bir gezegennin atmosferini kolayca yok edebilecek güçtedir. Bu nedenle de kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde bir gaz gezegeninin oluşması alışılmadık bir durumdur. 

Carnegie Institute for Science'da araştırmacı olan çalışmanın baş yazarı Shubham Kanodia, bir basın açıklamasında, "Kırmızı cüce yıldızların etrafında dev gezegenler genellikle bulunmazdı. Genellikle dev gezegenler kırmızı cüce yıldızlardan daha uzakta keşfedilmişti." dedi. Ancak Kanodia ve ekibinin bu gezegenin nasıl oluştuğuna dair birkaç fikri var.

image_11317e-TOI-3757b

Birincisi, gezegenin kayalık çekirdeğini gösteriyorlar. Yıldızdaki daha düşük ağır element bolluğunun, çekirdeğin daha yavaş oluştuğunu, yeni doğan yıldızın gaz birleşmesini geciktirdiğini ve dolayısıyla uzun vadede yoğunluğunu düşürdüğünü düşünüyorlar. Ama aynı zamanda biraz çarpık bir yörüngenin sonucu da olabilir. Şu an itibariyle, gökbilimciler gaz devinin yörüngesinin biraz eliptik olduğuna inanıyorlar. Bu, belirli noktalarda güneşe biraz fazla yakın uçtuğu ve yanmış bir marshmallow gibi aşırı ısınmasına ve genişlemesine neden olduğu anlamına geliyor.

Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı

Araştırmacılar, NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'nu bu yeni tespit edilen gezegen üzerine yönlendirilmesi ihtimalini ve buradan gelecek verilerin incelenmesi sonucu önemli veriler elde edebileceklerini umuyorlar.

Kanodia'ya göre kırmızı cücelerin yakınlarında bulunan diğer dev gezegenleri bularak ve inceleyerek, gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair daha fazla bilgi elde edebiliriz.

Editör: Burak Karahan