Apple'ın masaüstü işletim sistemi macOS'in 13. sürümü, "macOS Ventura ne zaman çıkıyor?" sorusu cevabını buldu. Apple dün duyurduğu iPadOS 16 ile birlikte macOS Ventura güncellemesini de yayınlıyor.

macOS Ventura ne zaman çıkıyor?

macOS Ventura 24 Ekim tarihinde destekleyen Mac bilgisayarlardan indirilmeye açılacak. Yeni güncelleme ile önemli güncellemeler Mac kullanıcılarını bekliyor. Sizler için macOS Ventura ile gelecek yenilikleri sıraladık.

macOS Ventura ile ne gibi yenilikler gelecek?

Stage Manager

2022-10-19 15_40_19-Window

Stage Manager yani Sahne Yöneticisi, macOS Ventura ile gelecek yeniliklerden ilki. Uygulamalar ve pencerelerle daha rahat çalışmanın yeni bir yolu olan Sahne Yöneticisi, açık uygulamaları ve pencereleri, mevcut pencere ortada, diğer açık pencereler sol tarafta görünecek şekilde otomatik olarak düzenliyor.

Sahne Yöneticisi (Stage Manager), Mission Control ve Spaces dahil diğer macOS pencereleme araçlarıyla birlikte çalışacak.

Continuity Camera

2022-10-19 15_40_34-Window

Continuity Camera yani Süreklilik Kamerası, Mac kullanıcılarının iPhone'larını bir web kamerası olarak kullanmasını sağlıyor. Mac bilgisayarınız yakıdaki iPhone'u otomatik olarak algılayıp kamerayı aktif hale getirebiliyor. Bu bağlantıyı kablosuz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Continuity Camera, kullanıcının yüzünü ve masasının üstten görünümünü aynı anda gösteren masa görünüm için iPhone'un ultra geniş kamerasını da kullanacak.

Handoff

2022-10-19 15_40_27-Window

FaceTime'a gelen Handoff özelliği, kullanıcıların bir Apple cihazında başlattığı FaceTime aramasını yakındaki başka bir Apple cihaza aktarmasını sağlıyor. Örnek vermek gerekirse; iPhone telefonunuzdan başlattığınız bir görüşmeye Mac bilgisayarınızdan devam edebileceksiniz.

Sekme Grupları

2022-10-19 15_39_51-Window

Apple'ın tarayıcısı Safari, Sekme Grupları özelliği ile birlikte, aile ve arkadaşların internet tarayıcıda favori web sitelerini paylaşmalarına, diğerlerinin de gerçek zamanlı olarak hangi sekmelere baktığını görmelerine olanak sağlıyor. Paylaşılan başlangıç sayfasında yer imleri listesi oluşturmak ve hatta Safari’den FaceTime araması veya Mesaj sohbeti başlatmak mümkün.

Mail uygulaması da güncellendi

2022-10-19 15_39_30-Window

Apple'ın mail uygulaması artık E-postalar için gönderme zamanı planlama ve gönderilen maili geri alma gibi özelliklere sahip. Mail uygulaması ayrıca dosya eki ve alıcı gibi öğelerin eksik olup olmadığını algılıyor.

İnsan beynini taklit edebilecek yeni bir bilgisayar geliştiriliyor! İnsan beynini taklit edebilecek yeni bir bilgisayar geliştiriliyor!

Bunun gibi daha birçok yeniliğin geleceği macOS Ventura ile ilgili detaylı bilgileri buraya tıklayarak görebilirsiniz.

macOS Ventura alacak cihazlar

2022-10-19 15_42_31-Window

macOS 13 yani macOS Ventura alacak Mac bilgisayarlar şöyle:

  • iMac 2017 ve daha yeni modeller
  • iMac Pro 2017
  • MacBook Air 2018 ve daha yeni modeller
  • MacBook Pro 2017 ve daha yeni modeller
  • Mac Pro 2019 ve daha yeni modeller
  • Mac Studio 2022
  • Mac mini 2018 ve daha yeni modeller
  • MacBook 2017
Editör: Burak Karahan