Tesla araçların büyük güvenlik problemi! 120 bin araçta risk teşkil ediyor... Tesla araçların büyük güvenlik problemi! 120 bin araçta risk teşkil ediyor...

Toyota'nın lüks otomobil markası olan Lexus, en başarılı modeli diyebileceğimiz LFA ile adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Lexus LFA'nın yeni modeli ise ikonik V10 motorla değil elektrikli bir motorla gelecek. Bu yeni modelin 700 km gibi bir menzile sahip olacağı belirtiliyor. Bir spor otomobil için bu menzil oldukça yüksek.

lfa-electric-1

Ayrıca yeni Lexus LFA'nın 0-100 km/s hızlanmasının 2 saniyenin altında olacağı da diğer bilgiler arasında. Yani Tesla Roadster'a rakip olabilecek seviyede değerler göreceğiz.

Son olarak ise aracın en dikkat çeken tarafı, aracın şanzıman kısmında olacak. Tamamen elektrikli LFA modelinde manuel vites sunulacak. Top Gear’a göre yeni nesil LFA’in şanzımanı özel bir yazılım aracılığıyla manuel bir şanzımanmış gibi davranabilecek.

electriclfa7

Henüz nezaman tanıtılacağı belli olmayan model, diğer Lexus’lar gibi yol hissini arttırmak amacıyla elektronik bir direksiyon kutusu yerine kablolu bir sistem kullanacak.

Hem elektrikli hem de manuel şanzıman isteyen otomobil tutkunlarını heyecanlandıran yeni sistem aşağıdaki gibi gözükecek:

Editör: Burak Karahan