Çin ve dünyanın en büyük teknoloji şirketi Tancent'in alt şirketlerinden, League of Legends, Valorant ve TFT gibi oyunlarla tanıdığımız Riot Games hackerların hedefi oldu. Tüm dünyada en çok oynanan oyunların sahibi olan firmanın geçtiğimiz günlerde hacklendiği açıklanmıştı. Şimdi ise bu siber saldırının detayları paylaşıldı.

League of Legends ve TFT'nin kaynak kodları vve Anti-Hile sisteminin kodları çalındı

Riot Games'in resmi Twitter hesabından 7 tweet uzunluğunda bir açıklama yapıldı ve detaylar paylaşıldı. Şirket,  LoL, TFT ve bu iki oyunda kullanılan anti-hile sisteminin eski bir sürümüne ait kaynak kodlarının çalındığını açıkladı. Ayrıca hackerlardan bir fidye e-postası aldıklarını ve ödeme yapmayacaklarını da duyurdu.

İleriki dönemde oyunlarında hilelerin artabileceğini söyleyen şirket çalışanları, hileleri engellemek için canla başla çalıştıklarını belirtirken, prototip aşamasındaki bazı oyun modlarının da kodlarının çalındığını belirtti.

İşte Riot Games'ten yapılan açıklama:

Söz verdiğimiz gibi geçen hafta yaşanan siber saldırı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hafta sonu boyunca yaptığımız analizlerle LoL, TFT ve anti-hile yazılımımızın eski sürümünün kaynak kodlarının saldırganlar tarafından sızdırıldığını tespit ettik.

Bugün bir fidye e-postası aldık. Söylememize gerek yok, ödeme yapmayacağız.

Bu saldırı sistemlerimizi bozsa ve yakın gelecekte bize sorunlar yaratacak olsa da hiçbir oyuncunun kişisel verisinin sızdırılmadığından eminiz.

Dürüst olmak gerekirse kaynak kodlarının açığa çıkması yeni hilelerin ortaya çıkışını arttıracaktır. Saldırıdan beri zararımızı tespit edip anti-hile yazılımımızdaki açıkları en hızlı şekilde düzeltmeye çalışıyoruz.

Roblox, PlayStation'lara geliyor! Roblox, PlayStation'lara geliyor!

İllegal yollarla elde edilen bu kaynak kodların içinde bazı deneysel özellikler de mevcut. Bu oyun modlarının ve diğer değişikliklerin bazılarını oyuncularla buluşturmayı amaçlıyoruz ancak bu içerikleri çoğu birer prototip ve yayınlanıp yayınlanmayacaklarının bir garantisi yok.

Güvenlik ekibimiz dünyaca ünlü danışmanlarla birlikte saldırının boyutunu öğrenmeye ve sistemlerimizi denetlemeye devam ediyor. Ayrıca kolluk kuvvetlerine de haber verdik ve olayın arkasındaki saldırganların yakalanması için onlarla iş birliği içindeyiz.

Şeffaf olmak istiyoruz ve yakın gelecekte saldırganların yöntemlerini, Riot güvenliğinin başarısız kaldığı noktaları ve benzer bir durumun bir daha yaşanmaması için atacağımız adımları içeren bir raporu sizlerle paylaşacağız.

(Saldırının yaşandığı tarihi kastederek) Geçtiğimiz haftadan beri oldukça fazla ilerleme kaydettik ve eksiklerimizin bu hafta içinde giderileceğine inanıyoruz. İleriye dönük yama takvimimize sadık kalacağız ve LoL ve TFT oyuncularını bu yamalar hakkında bilgilendireceğiz.