Kuzey ışıkları olarak da bilinen Aurora Borealis , Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların üst atmosfere çarpmasıyla meydana gelen muhteşem bir meteorolojik olaydır. Bir dönem efsane niteliğindeki hikayeler, bu olayların bazılarının tuhaf sesler çıkarabileceğini öne sürüyordu ve son birkaç yıldaki gözlemler, bu tür sesleri yalnızca bulmakla kalmadı, aynı zamanda kaydetti.

Geçen yıl EUROREGIO/BNAM2022 Ortak Akustik Konferansı'nda sunulan araştırmada bildirildiği üzere, Kuzey ışığı sesleri aslında sanıldığından daha yaygın duyulabiliyor.  Alkış ya da su damlası sesi gibi çeşitli  biçimler alabilen bu seslerin kayıtları, gezegenin jeomanyetik aktivitesiyle ilgi çekici bir bağlantı gösteriyor. 

Aalto Üniversitesi'nden emekli profesör Unto K. Laine yaptığı açıklamada, "Bağımsız olarak ölçülen jeomanyetik verileri kullanarak, kayıtlarımda kutup ışığı seslerinin ne zaman olacağını yüzde 90 doğrulukla tahmin etmek mümkün" dedi .

İşte Kuzey ışıklarının seslerinden örnekler:

Aurora, jeomanyetik bozulmaları bildiren ayrı bir fenomendir - ancak tek değildir, bu nedenle aurora mevcut olmadığında bile aurora sesleri oluşabilir.

Geçen yıl Ocak ayında Finlandiya'nın Fiskars köyünde geceleri yüzlerce ses kaydedildi. Aralarından 60 tanesi istatistiksel karşılaştırma için seçildi.

Mars'ta keşfedilen örümcek benzeri oluşumların ne olduğu ortaya çıktı! Mars'ta keşfedilen örümcek benzeri oluşumların ne olduğu ortaya çıktı!

Laine, "Bu, aurora seslerinin son derece nadir olduğu ve aurora borealis'in son derece parlak ve canlı olması gerektiği iddiasını geçersiz kılıyor" dedi.

Editör: Burak Karahan