Amazon Prime'dan can sıkan reklam kararı! Amazon Prime'dan can sıkan reklam kararı!

Dünyanın en popüler dijital yayın platformlarından biri olan HBO Max, geçtiğimzi yıl başlarında Türkiye'de operasyonlara başlamış fakat daha sonra ani bir karar ile yayınlara başlamadan Türkiye operasyonlarını sonlanırmıştı. Fakat kısa süre önce HBO Max, RTÜK'ten 10 yıllık lisans almış ve Türkiye'de yayına başlayacağına dair haberler çıkmıştı.

HBO Max'ten üzen açıklama

RTÜK, başkanı Ebubekir Şahin'in de lisansını aldığını duyurduğu HBO Max, oldukça heyecan yaratmıştı. Platformun Türkiye'de yayınlara başlayacağı düşünülürken, HBO Max platformunun sahibi Warner Bros.'tan üzen açıklama geldi. Webtekno'da yer alan habere göre; Warner Bros. Discovery'nin Türkiye iletişim ajansı, HBO Max'in Türkiye'de yayına başlamayacağını belirtti.

İşte Warner Bros. Discovery'den yapılan açıklama:

"Basında çıkan son haberlerin aksine, Warner Bros. Discovery olarak HBO Max'i Türkiye’de yayına almak gibi bir planımız yoktur. Daha önce de belirtildiği gibi, Warner Bros. Discovery, 2023 yılında HBO Max ve Discovery Plus servislerini birleştirme kararı aldı. Warner Bros. Discovery’nin sunacağı bu yeni hizmet, 2024'ten itibaren Avrupa'da kullanıma sunulacak ve ilk olarak HBO Max'in hali hazırda mevcut olduğu pazarlarda yayına başlayacaktır."

hbo-max-ne-zaman-turkiye-ye-gelecek-resmi-aciklama139897_3

Yanlış anlaşılmanın nedeni ortaya çıktı

Warner Bros. Discovery'den yapılan açıklamaya göre, RTÜK lisansı için yapılan başvuru çok önceden yapılmış fakat onay alma süreci tamamlanana kadar HBO Max Türkiye'ye giriş planlarını iptal etmişti. Yani, RTÜK onayı, firma Türkiye planlarını iptal ettikten çok sonra geldi.

Sonuç olarak HBO Max'in Türkiye'de yayınlara başlaması için herhangi bir yasal engel bulunmasa da, platformun Türkiye için böyle bir planı şu an için yok.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, HBO Max'in lisans aldınığını böyle duyurmuştu:

"Ülkemizin yasalarına uyan,toplumsal değerlerimize saygı gösteren her kuruluşa desteğimiz dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Global bir marka olan HBO Max isimli internet yayın platformunun ülkemizde yayın hakkı için yaptığı lisans başvurusu onaylanmıştır. Lisansı hayırlı olsun"

Editör: Burak Karahan