ABD'nin Cornell Üniversitesi Akıllı Sistemler ve Kontrol bölümünden araştırmacılar, makine öğrenimi kullanarak geliştirdikleri yapay zekanın çeşitli spor dallarındaki takımların maçları kazanma oranlarını hesaplayan bir sistem geliştirdi.

Araştırma ekibinin lideri olan Silvia Ferrari, yapay zekanın çalışma şeklini şöyle anlattı:

“Makine öğrenimi sayesinde internette herkese açık olan voleybol, basketbol, futbol, buz hokeyi ve benzeri sporlar incelendi ve takımda yer alan her oyuncunun duruşu, pozisyonu ve hareketleri yapay zekâ tarafından incelendi. Yüzlerce saat süren incelemenin ardından bir algoritma oluşturduk ve bu sayede maçı hangi takımın kazanacağını maçın ilk yarısı bile bitmeden tahmin edebilen bir yapay zekâ oluşturduk.”

Bilim insanları, Güneş Sistemi'nden kaçmanın en kolay yolunu buldu! Bilim insanları, Güneş Sistemi'nden kaçmanın en kolay yolunu buldu!

Yüzde 80 oranında doğru tahmin ediyor

Araştırmanın başındaki Ferrari, yapay zekanın hata payını %1 oranına kadar düşürmeye çalıştıklarını, sistemin şu anda hem önceden kaydedilmiş hem de canlı müsabakalarda %69 ila %80 oranında doğru tahminlerde bulunduğunu söyledi. Bu doğru tahminlerin arasında maçı hangi takımın kazanacağı, hangi oyuncunun nerede pozisyon alacağı ve hatta hangi oyuncuların sayı yapma ihtimali olduğu bile var.

2022-10-15 10_19_50-Window

Algoritmalar, görsel verileri (örneğin, bir sporcunun sahada bulunduğu yer) bir sporcunun takımdaki belirli rolü gibi daha örtük bilgilerle birleştirerek, eylem beklentisine bütünsel bir yaklaşım sunuyor. Ferrari ve doktora öğrencileri Junyi Dong ve Qingze Huo, müsabakaları izleyerek gizli değişkenleri çıkarmak için algoritmaları eğittiler. Tıpkı insanların maçları izleyip bilgi edinmesi gibi düşünebilirsiniz. Öncelikli olaran voleybol maçlarında denenen bu sistem, oleybolcuların oyun içi eylemlerini %80'den fazla doğrulukla tahmin edebiliyor ve laboratuvar şimdi araştırma projesinin uygulamalarını genişletmek için Big Red hokey takımıyla işbirliği yapıyor.

Junyi-Dong

Sonuçlar 22 Eylül'de ACM Transactions on Intelligent Systems and Technology dergisinde yayınlandı. Ferrari bir patent başvurusunda bulundu ve şu anda yazılımı daha da geliştirmek için Big Red erkek hokey takımıyla birlikte çalışıyor. Ferrari ve Frank Kim liderliğindeki lisansüstü öğrencileri, ekip tarafından sağlanan oyun görüntülerini kullanarak oyuncuları, eylemleri ve oyun senaryolarını özerk olarak tanımlayan algoritmalar tasarlıyor.

Ferrari'ye göre, sporun ötesinde, insan eylemlerini öngörme yeteneği, insan-makine etkileşiminin geleceği için büyük bir potansiyel taşıyor. 

Gözler gerçekten kalbin aynası mı? Yapay zeka gözünüzden kalp krizi riskini ölçüyor Gözler gerçekten kalbin aynası mı? Yapay zeka gözünüzden kalp krizi riskini ölçüyor

Editör: Burak Karahan