Amerikalı korku yazarı ve Cthulhu mitinin yaratıcısı H.P. Lovecraft, korku ve gerilim dünyasının en önemli figürlerinden olmayı günümüzde de sürdürüyor. Onun yarattığı dünyadaki bilinmezlik korkusu bir çok filmde kozmik korku türü ile karşımıza çıkıyor. Sizin için Lovecraftian tarzındaki en iyi filmlerden beşini belirledik. İşte H.P. Lovecraft hayranları için 5 film önerisi...

"Benim çok vaktim yok" diyenler için en iyi ‘kısa’ diziler! "Benim çok vaktim yok" diyenler için en iyi ‘kısa’ diziler!

1- Color out of Space (2019)

Yakın zamanda yapılan en başarılı Lovecraft filmleri arasında yer alan Color out of Space'in baş rolünde Nicolas Cage yer alıyor. H. P. Lovecraft'ın "The Color Out of Space" adlı kısa öyküsüne dayanan film, yönetmen Richard Stanley'nin kullandığı inanılmaz renkler ile sizlere muhteşem bir atmosfer sunuyor.

2- The Endless (2017)

Justin Benson ve Aaron Moorhead oynayıp yönettiği 2017 yapımı bilimkurgu ve korku filmi olan The Endless, bilinmezlikten gelen ve insanı geren atmosferi ve Lovecraft esintilerini çok güzel yansıtan bir film. Zaman kavramı ile ilgili oldukça ilginç bir konuyu işleyen film oldukça sakin ama bir o kadar da merak uyandırıcı bir yapıya sahip.

3- Pontypool (2008)

Pontypool, Bruce McDonald tarafından yönetilen ve Tony Burgess tarafından yazılan, Pontypool Changes Everything adlı romanına dayanan 2008 yapımı bir korku filmi. Film tek bir mekanda geçen ve iliklerinize kadar sizi gerecek bir atmosfer sunuyor. Kelimelerin insanları delirttiği ilginç bir konuyu işleyen yapım, türünün nadir örneklerinden.

4- The Void (2016)

Void, Steven Kostanski ve Jeremy Gillespie tarafından yazılan ve yönetilen, Jonathan Bronfman ve Casey Walker tarafından üretilen 2016 Kanada yapımı bir kozmik-korku filmi. Film bölüm bölüm sıkıcı olabilse de son yarım saati inanılmaz bir seyir zevki ve gerilim sunuyor.

5- Event Horizon (1997)

Lovecraftian filmler arasında en başarılı örneklerden olan 1997 yapımı Event Horizon'ın yönetmenliğini Paul W. S. Anderson üstlenmiş olup, senaryosunu Philip Eisner ile Andrew Kevin Walker yazmıştır. Neptün yakınlarında arızalanan uzay gemisinden yedi yıl sonra gelen sinyal üzerine yardım amacıyla gönderilen kurtarma gemisinin mürettebatının yaşadıklarını konu alır. Baştan sona kadar sizleri ekran karşısına kilitleyecek yapım bilim-kurgu severlerin de kesinlikle izlemesi gereken filmlerden.