Dünyanın en hızlı biyolojik hareketinin nedeni açıklandı! Dünyanın en hızlı biyolojik hareketinin nedeni açıklandı!

Amerika Birleşik Devletleri Koronavirüs salgınında en çok vaka ve ölüm sayısının görüldüğü ülke konumunda. Türk bilim insanları Prof.Dr Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin geliştirdiği Pfizer-BioNTech aşısı, Amerikan Gıda ve ve İlaç dairesi (FDA) tarafından onaylandı.

ABD’de Pfizer-BioNTech aşısı önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlayacak.  FDA’in komisyonüyelerinden Stephen M. Hahn,  bağımsız ve şeffaf olarak yürütülen sürecin ardından Pfizer-BioNTech aşısı için acil kullanım onayı verildiğini açıkladı. Aşının onay sürecinin uzun sürmesinde, geliştirilen aşının halk sağlığı için hiçbir risk teşkil etmediğinden emin olunmak istenmesi etkili oldu. Geçtiğimiz ay, klinik deneylerde sona gelen Pfizer-BioNTech aşısı FAZ 3 çalışmasında %95 başarıya ulaştığı bilgisini paylaşmıştı. İki doz olarak uygulanması planlanan Pfizer-BİoNTech aşısının ilk etapta kimler için kullanılacağı ise merak konusu. Uzmanlar 330 milyondan fazla nüfusa sahip Amerika’da öncelikle belirli meslek grupları ve risk gruplarının aşılanması gerektiğini düşünüyorlar. Okyanusun öte yanında İngiltere’de ise Pfizer-BioNTech aşısı uygulanmaya başladı. Aşı, ilk olarak 90 yaşındaki bir kadına enjekte edildi.

Alerjisi olanlar dikkat!

Pfizer-BioNTEch aşışı geleneksel aşı üretiminden farklı biçimde üretiliyor. Uzmanlar bunun bilinmeyen yan etkilere neden olabileceği görüşünde Time Dergisi’nde yer alana habere göre, İngiliz kurumları, aşılara, ilaçlara veya yiyeceklere anafilaktik reaksiyon öyküsü olan herhangi bir kişinin Pfizer-BioNTech aşısı olmaması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Koca: Pfizer-BioNTech aşısından 25 milyon doz gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında Türk bilim insanları tarafından geliştirilen Pfizer-BioNTech aşısının üretim aşamasında her an iletişim halinde olduklarını belirtti. İlk etapta 25 milyon doz aşı geleceğini vurgulayan Bakan Koca, yıl sonuna kadar 25 milyon doz aşı temin edileceğini belirtti. Aşıların teslim sürecinin erkene alınması için görüşmelerin devam ettiğini belirten Koca, aşıyı yaz aylarından önce temin etmek istediklerini belirtti.