Şeytanları tanımlamak biraz zor olabilir, bazen dehşet içeren bazen de hayalet, cadı, canavar gibi yaratıklar için de film sektöründe sık sık kullanılır. Bazen korkunç görünüşlü bir yaratıktır, bazen de Megan Fox'un vücuduna gizlenmiş bir kötülük. Ama ne olursa olsun gece tuvalete kalktığınızda sizin korkmanıza neden olacaktır...

Bugün sizlere tonlarca film arasında seçtiğimiz 10 şeytan filmini sıraladık. Sıralama iyiden kötüye gibi bir sıralama değildir. Filmleri çıkış tarihine göre sıraladık.

İşte korkudan uykularınızı kaçıracak 10 şeytan filmi

1- The Exorcist

William Friedkin'in yönettiği 1973 tarihli bir ABD yapımı filmdir. Tüm dünyada eleştiriler alan bu filmin setinde de kadronun başına ilginç şeyler geldi. Filmin çekimleri sırasında iki kere set yanmış, ışıkçı ve görüntü asistanı ölmüş, üç tane figüran kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Regan'ı canlandıran Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümleri çalınmıştır. Chris MacNeil , 12 yaşındaki kızı Regan ile Georgetown’daki evlerinde yaşamaktadır. Kocasından ayrılmış olan Chris , kızı Regan’ın doğumgünü için bir parti planlar. Chris , Regan’ın doğumgünü sırasında dengesiz davranışlar sergilemesi üzerine kızının bir hastalığa yakalanmış olabileceğini düşünür. Regan , bir çok doktora gösterilir ve bir çok kez tedavi edilmeye çalışılır. Ama zaten kesin bir teşhis koyamayan doktorlar Regan’ı tedavi edemezler. Bu zamanda küçük kızın şeytanca hareketleri günden güne artmaktadır. Regan’ı tedavi edemeyen doktorlar son çare olarak Chris’e şeytan çıkarma işlemini uygulayabilecek bir rahip bulmalarını tavsiye ederler. Chris , dindar olmamasına rağmen , arkadaşı Burke Dennings’in boynu kırılarak kızının odasının camından atılması üzerine korkuları artar ve peder Damien Karras’tan yardım ister.

2- Jacob's Ladder

Dehşetin Nefesi ya da orijinal adıyla Jacob's Ladder. Jacob's Ladder, sık sık halüsinasyon gören bir adamın hayatına odaklanıyor. Vietnam Savaşı’na katılan Jacob Singer, savaşın ardından evine geri dönüp hayata yeniden adapte olmaya çalışan bir adamdır. Eşi ve çocuğu ile birlikte yaşayan Vietnam gazisi, akıl sağlığını korumakta zorluk çeker. Sık sık halüsinasyon gören Jacob, aklını kaçırdığını düşünmeye başlar. Yaşadıklarına bir türlü anlam veremeyen Jacob, Vietnam'da askerler üzerinde denenen çok güçlü bir uyuşturucunun etkisinde midir? Yoksa Jacob’ın başına gelenler sadece savaş sonrası bunalımı mıdır ya da tahminlerin de ötesinde daha da korkunç bir durumla mı karşı karşıyadır?

3- Constantine

İngiliz iblis avcısını oynaması için Keanu Reeves'i seçmek... Daha ne kadar iyi bir fikir olabilirdi ki? Başrolünde Keanu Reeves'ın oynadığı film, cehennem ve gerçek dünya, iblisler, melekler ve şeytan arasında gidip gelen konusuyla taşıdığı fantastik öğelerinin yanı sıra aksiyon ve gerilim öğelerini de içinde barındırmaktadır. Keanu Reeves'ın canlandırdığı karakter olan ve filme de adını veren John Constantine özel bazı yeteneklere sahiptir. Bu yetenekler sayesinde dünyada dolaşan melez melek ve iblisleri tanıyabilmektedir ve bir gün yolu ölen ikiz kız kardeşinin intiharına bir türlü ikna olmayan dedektif Angela Dodson'la (Rachel Weisz) kesişir. Bundan sonra olaylar Isabel Dodson'ın ölümünün izinden cehennem ve gerçek dünya arasında gelişir. Constantine yaşamı ve ölümü sürekli hafife alır, umursamazdır ve dolayısıyla cesurdur. Şeytan , çok fazla sigara içtiği için 1-2 ay ömrü kalan Constantine'in ölmesini beklemektedir. John , son sahnelere doğru hem Angela hem de intihar eden kız kardeşi İsabel'in cennete gitmesi karşılığında bileklerini keserek intihar eder ve hayatından vazgeçer. Böylelikle film içerisinde bahsedilen 'Fedakarlık' gerçekleşmiş olur ve John yine film içerisinde belirtildiği üzere 'Yaratıcı' tarafından bağışlanır ve cennete alınırken şeytan buna dayanamaz ve Constantine'nin ciğerlerini iyileştirir. John'a dünyada bir şans daha tanınmış olup cennet için tekrar çalışmak zorunda bırakılır ve bahsedilen dengeyi korumaya devam eder.

Hayao Miyazaki'nin son filmi hakkında ilk detaylar geldi! IMAX olacak... Hayao Miyazaki'nin son filmi hakkında ilk detaylar geldi! IMAX olacak...

4- Noroi: The Curse

Doğa üstü olaylara meraklı bir araştırmacı, belgesel çekmeye karar verir. Bu karar onu bir lanetin sırlarına sürükleyecek ve korku dolu olaylar arasındaki bağlantılar yavaş yavaş çözülecektir. Çok geçmeden olaylara sebebiyet verenin "kagutaba" adındaki şeytan olduğu anlaşıldığında korku dolu anlar başlayacaktır.

5- Jennifer's Body

Taşındığı bölgedeki liseye yeni başlayan Jennifer kısa sürede popüler olur ve ponpon kızların başına geçer. Ancak bir katile dönüşürek okuldaki erkek arkadaşlarını öldürmeye başlar. Onu durdurabilecek tek kişi ise en iyi arkadaşı gözükmektedir..

6- Insidious

Astral yolculuk olarak bilinen fenomeni, ürkütücü biçimde gözler önüne seren film, genç çift Josh ve Renai'nin, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşınmasıyla başlıyor. Evde yaşanan tuhaf olaylar, Renai'ye evin hayaletli olduğunu düşündürür ve genç kadın kocasını taşınmaya zorlar.

7- The Babadook

Amelia kocasını 6 sene evvel, doğumdan hemen önce kaybetmiştir. Yalnız bir anne olarak yaşamanın zorlukları yetmezmiş gibi oğlu Samuel de fazlasıyla sorunlu bir çocuktur. Amelia bir gün Samuel'in kitapları içerisinde Mister Babadook adında gizemli bir masal kitabına rastlar. Kitabı oğluna okuduktan sonraysa Samuel rüyalarında Babadook canavarını görmeye başlamştır. Amelia oğlunu rahatlatmak için kitabı yok etmeye karar verse de Mister Babadook'tan kurtulmak hiç de kolay olmayacaktır.

8- Under the Shadow

Hikaye İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da geçiyor. Shideh, kocası zorunlu görev için başka bir şehre gönderildiğinde, devam eden bombardımanların yol açtığı tehlikeye rağmen kızıyla birlikte evlerinde kalmakta ısrar eder. Fakat insanların birer birer terk ettikleri apartmanda yalnız kalan anneyle kızı sadece savaş uçakları değil, bir hayalet de tehdit etmeye başlar.

9- Hereditary

Graham ailesinin sert maderşahisi Ellen öldüğünde, kızı Annie ve ailesi atalarının gizemli ve giderek korkunçlaşan sırlarını keşfetmeye başlar. Keşfettikleri karanlıklaştıkça, aile üyeleri kendilerine miras kalmış gibi görünen bu korkunç kaderden kurtulmak için daha fazla mücadele etmek zorunda kalır. Ailevi bir trajediyi uğursuz ve derinden sarsıcı bir şeye dönüştüren olaylar, kalan paramparça mirasın gölgesini taşımaktadır

10- Daniel Isn't Real

Luke annesi ile yaşadığı evi terk eder ve daha bağımsız bir yaşama doğru adım atar. Ancak bu yaşam beklediğinden daha karışık gelir ve eski travmaları gün yüzüne çıkar. Luke bunlarla baş etmek için çocukken oluşturduğu hayali arkadaşı Daniel’i tekrar çağırır. Yakışıklı, kendine güveni yerinde ve manipülasyon ustası biri halinde tekrar Luke’un yanına gelen Daniel, ona yardım etmek istemektedir. Fakat tek amacı bu değildir.

Editör: Megabayt Haber