Şirketin "türünün ilk örneği" olduğunu söylediği telefona bağlanan AR akıllı gözlükleri, sesi anında kullanıcının gözlerinin önünde görüntüleyebileceği altyazılara dönüştürerek işitme engellilerin günlük konuşmalara katılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Akıllı gözlük ses tanıma özelliği ile kimin konuştuğunu belirtebiliyor

Yazılımın ses tanıma özelliği kimin konuştuğunu bile belirleyebiliyor. Şirket, teknolojinin dilleri çevirmek üzere geliştirmeyi umuyor. Ayrıca XRAI Glass, 2023 yılı sonuna kadar 70 bin kişiye ulaşmayı amaçlıyor.

Lansmanı geçtiğimiz günlerde yapılan XRAI Glass, gözlükleri ilk kez deneyen sağır bir kadının dikkat çekici bir videosunu ve yeni teknolojiye verdiği hoş tepkiyi yayınladı. İletişim kurmak için işaret dilini kullanan Diana, önündeki gözlükte beliren metin karşısında şaşkına döndü ve bu yeni teknolojiye "onur duyduğunu" söyledi.

işitme engelliler için akıllı gözlük (1)

XRAI Glass CEO'su Dan Scarfe, “Bu yenilikçi teknolojinin, sağır ve işitme kaybı olan insanların yaşamlarını zenginleştirerek potansiyellerini en üst düzeye çıkarabilme yeteneğinden gurur duyuyoruz” dedi.

Sony Playstation 5 Pro'nun özellikleri ortaya çıktı Sony Playstation 5 Pro'nun özellikleri ortaya çıktı

İşitme engelliler gözlüklerini başvuru üzerine geliştirebilecek

İngiliz merkezli şirket XRAI Glass, tüketiciye hazır AR gözlükleri oluşturmak için Nreal ile ortaklık kurdu. Şirket, "sürekli olarak kullanıcılarını dinleyeceği ve onlardan öğreneceği, en iyiyi sağlamak için yazılımın yapay zeka yeteneklerini ve sezgisel özelliklerini genişleteceği bir halka açık deneme süresi başlatıcağını belirtti.

Devrim niteliğindeki gözlüklerin testi için seçilen 23 yaşındaki Josh Feldman kalıcı işitme kaybıyla doğdu. Ayrıca 18 aylıktan beri her iki kulağında da işitme cihazı ile yaşamını sürdürdüğü belirtildi. Gözlüklerin ne yapabileceğine dair hiçbir fikri olmadan gözlükleri test eden Feldman, gözlükleri “oldukça sıra dışı” olarak nitelendirdi.

işitme engelliler için akıllı gözlük (4)

İşitme engellilere özel akıllı gözlüklerin fiyatı ne kadar?

Akıllı gözlüklerinin satın almak isteyen meraklı kullanıcılar 8.652 Türk lirasını (483 $) gözden çıkarması gerekecek.

XRAI Glass gözlüklerini satın almak ve göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz