Bilim insanları, büyük bir bilimsel atılımla kök hücreleri kullanarak sentetik insan embriyoları yarattılar. Uzmanlar, gelişmenin düşüklerin nedenleri ve insan gelişiminin benzersiz yönleri hakkında fikir verebileceğine inanıyor.

Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti! Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti!

Cambridge Üniversitesi ve California Teknoloji Enstitüsü'nden Profesör Magdalena Zernicka-Goetz, International Society for Stem Cell Research'ün Boston'daki yıllık toplantısında embriyoları doğal bir embriyo için 14 günlük gelişimin hemen ötesinde bir aşamaya taşıyacağını açıkladı.

embriyo

Bu embriyolar yumurta veya sperm gerektirmiyor, atan bir kalp veya beyin oluşumuna sahip değil, ancak tipik olarak plasentayı, yumurta kesesini ve embriyonun kendisini oluşturmak için gelişecek hücreleri barındırıyor. Ayrıca sentetik modeller, bir anneye implante edilirse canlı embriyolara dönüşüp dönüşemeyeceği henüz bilinmiyor.

Francis Crick Enstitüsü'nde araştırma direktörü yardımcısı Profesör James Briscoe, hakemli bir makale olmadan bilimsel önemi hakkında ayrıntılı yorum yapmanın mümkün olmadığını, ancak gelişmenin "çok fazla potansiyele" sahip olduğunu söyledi.

Editör: Enes Sapmaz