Hava şartlarından dolayı kar ve buz üzerinde kullanılmak için tasarlanan kış lastikleri sadece çetin kış koşullarında kullanıldığı sanılmaktadır. Aksine +7 derecenin altında, ıslak ve kuru hava koşullarında da kış lastiklerinin kullanımı birçok açıdan önemlidir. Kış lastiği kullanımı yaz mevsiminin kuru zemininden kışın kaygan yollarına geçişte aracı yolda tutarak kayma ve kaza risklerini azaltmaktadır.

Kış lastiklerinin karlı zemin üzerinde fren mesafesini yaklaşık %15 azalttığı ve bunun da yaşanabilecek kaza risklerinin önüne geçebileceği bilinmektedir. Kış lastiği veya kışlık lastik olarak adlandırılan oto lastikleri, kış koşullarında sürüş güvenliğini sağlamayı da amaçlamaktadır.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Ülkemizde kış lastiği zorunluluğu bölgeye ve araç cinsine göre farklılık göstermektedir. Kanuni zorunluluk kapsamında bazı araç türleri ve bölgeler içinde yaptırım söz konusudur. Ancak güvenli sürüş ve daha iyi bir performans için tüm araç sahiplerinin kış lastiği regülasyonuna dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Doğru zamanda doğru lastik kullanımının daha az yakıt tüketimi ve daha uzun ömürlü motor için de faydalı olduğu bilinmektedir.

kislik-lastik-1

Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı

Türkiye’de, kış lastikleri regülasyonuna göre bölge ve araç sınıfı olarak kış lastiği takma zorunluluğu bulunan araçlar en geç 1 Aralık tarihinden itibaren kış lastiğine geçmek zorundadır. Yasal zorunluluk dışında kalan araçlar için kesin bir tarih söylenmemektedir. Bu tarihte bölgeden bölgeye değişmektedir. Bunun nedeni de kış mevsiminin hangi aylarda hüküm sürdüğünün bölgesel olarak ciddi biçimde fark edebilmesidir.

Ancak yasalara göre kış lastiği kullanım tarih aralığı 1 Aralık - 1 Nisan arasındadır. Ayrıca kış lastiği takma zorunluluğunun bitiş tarihi mevsim koşullarına bağlı olarak 1 ay uzatılabilmektedir.

Kış Lastiği Taktırma Zorunluluğu Var Mıdır?

Otomobillere kış lastiği cezası var mı veya binek araçlar için kar lastiği zorunluluğu var mı gibi soruların yanıtları araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Kış lastiği uygulaması, şehirler arası yolcu ve yük taşıyan tüm araçlar için trafik güvenliğinin olumsuz etkilendiği 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasını kapsayan dört aylık süre boyunca zorunlu hale getirilmiştir. Ancak yasal zorunluluk otomobilleri yani binek araçları kapsamamaktadır. Fakat valilikler hava sıcaklıklarını göz önünde bulundurarak özel araçlar için de kış lastiğini zorunlu kılma yetkisine sahiptir.

kislik-lastik-2

Otomobillerde kış lastiği regülasyonu zorunluluğu olmamasına rağmen tüm araçların mal ve can güvenliği için kış lastiği kullanmaları önerilmektedir.

Kış Lastiği Taktırmamanın Cezası Ne Kadar?

2022 yılı için kış lastiği cezası 1.152 TL'dir. (Karayolları trafik kanunu, Madde 65/A). Ayrıca kanuna göre ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Kesilen ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanır: 864 TL ödenir. Ceza puanı ise 10'dur.