Atalarınızın nereden geldiğini bilmek, daha iyi kanser tedavilerinin anahtarı olabilir mi? Araştırmacı bir ekip, kanser teşhisinde ve tedavisinde %95'in üzerinde doğruluk oranıyla yazılımlarını bireysel genomik diziler için geliştirmeye başladılar. Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) Araştırma Profesörü Alexander Krasnitz'e göre kanser tedavisinin çözümleri, yüzbinlerce tümör örneği içeren geniş veritabanlarında ve hastane arşivlerinde derinlerde yatıyor olabilir.

Araştırmacı Pascal Belleau ve ekibi, kanser ile ırk veya etnik köken arasındaki soy bağlantılarını ortaya çıkarmak için tümör DNA ve RNA'sından kıta atalarını doğru bir şekilde çıkaran yeni bir yazılım geliştirdi. Ayrıca bu çalışmalar, klinisyenlerin erken kanser teşhisi ve kişiselleştirilmiş tedaviler için yeni stratejiler geliştirmelerine de yardımcı olabilir.

yapay dna kanser (2)

Eklembacaklıların atası keşfedildi! Eklembacaklıların atası keşfedildi!

Ekip, yazılım araçlarını hibrit DNA profilleri kullanarak eğitti. Bu profiller, bilinen bir geçmişe sahip kanserli ve kansersiz genomlardan oluşturuldu. Ardından yazılımın performansını bilinen atalara sahip hastalardan alınan pankreas, yumurtalık, göğüs ve kan kanseri örneklerine karşı test ettiler. Ekip, yazılımın hibrit profillerini kıta popülasyonlarıyla %95'in üzerinde doğrulukla eşleştirdiğini buldu.

Editör: Enes Sapmaz