52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

Kuzey Kore'deki insanların yasaklı medya materyallerine erişmelerini sağlamak isteyen ABD'li kar amacı gütmeyen İnsan Hakları Vakfı, çok ilginç bir atılımda bulundu. Cam şişelerdeki USB belleklerin içine yerel haber kaynakları, filmler ve diziler yüklenerek Kuzey Kore vatandaşlarının bulmalarını umarak okyanusa bırakıldı.

Film izlediği ve sattıkları için infaz edilen gençler, 'Özgürlük için Flash Sürücüler' fikrini harekete geçirdi

Medya yasağına karşı çıkan bu hareket, iki gencin yasaklara karşı geldikleri için öldürülmesinden sonra geldi. Mirror tarafından bildirildiği üzere, gençler 16 ile 17 yaşları arasındaydı ve Güney Kore'den gelen filmleri izleyerek ülkenin yasalarına karşı gelmişlerdi.

usb kuzey kore (2)-1

Ayrıca mahalle sakinleri, gerçekleştirilen infazdan önce kendilerine "Güney Kore dizi ve filmlerini izleyenler, dağıtımını yapanlar ve başkalarını öldürerek toplumsal düzeni bozanlar affedilmeyecek, cezalandırılacaktır" uyarısında bulunulduğunu söyledi.

Yasaklanan yabancı medyaya yönelik artan baskının ortasında, infazların gerçekleşmesinden bir hafta önce bölge sakinleri ceza konusunda uyarılmıştı. Bu uyarılar, idam edilen gençlerin yaptığı gibi özellikle Güney Kore'den içerikleri izleyen, okuyan herkese yönelikti.

usb kuzey kore (1)-1

Kuzey Kore'ye 2000 USB bellek gönderdiler

HRF (Human Rights Foundation/ İnsan Hakları Vakfı), insan hakları da dahil olmak üzere 'eğitici içerikler içeren 'Özgürlük için Flash Sürücüler' programı kapsamında ülkeye 2.000 USB bellek ve flash sürücü gönderdiklerini söyledi.

Kuzey Koreli bir ilticacı olan Seongmin Lee, her yasadışı USB belleğin Kuzey Kore'de insanlara bilgi taşıyabileceğine inanıyor. Ayrıca Lee, "Bu kampanya, yalnızca 2022'de 20.000 Kuzey Koreliye dış kaynaklardan bilgi yaymak anlamına geliyor" dedi.

usb kuzey kore (2)

HRF web sitesinde belirtildiği üzere, birçok vatandaşın medyaya erişmesine izin veren cihazlara sahip olması, kampanyanın kendisini 'Kuzey Kore'de önemli bir bilgi paylaşım biçimi' olarak tanımlamasına neden oluyor.

HRF'nin açıklamaları ise şu şekildeydi: "Özgürlük İçin Flash Sürücüler, dünyayı dolaşarak insanlara kendi bellek sürücülerini bağışlamaları için ilham veren bir kampanyadır. İnsan Hakları Vakfı tarafından başlatılan bir girişim olan Özgürlük için Flash Sürücüler, Kuzey Koreli sığınmacı grupların kapasitelerini önemli ölçüde artırıyor."