Çalışmanın bulguları, 1.500 örnekleme konumuna yerleştirilmiş 60 ahşi yaşam kamerasını kullanan Washington, D.C. çapında bir anket olan D.C. Cat Count'tan elde edilen verilere dayanıyordu. Araştırmacılar, kedilerinizi içeride tutarak bu risklerin azaltılmasında birincil sorumluluğun insanlara ait olduğunu da önemle vurguladılar. Haberimize konu olan makale, Frontiers in Ecology and Evolution dergisinde yayınlandı

Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor! Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor!

Kameralar, kedilerin neler avladığını kaydetti ve bunların yerel yaban hayatıyla nasıl örtüştüğünü gösterdi. Bu da araştırmacıların kedilerin ve diğer vahşi yaşamın neden bazı bölgelerde varken diğerlerinde bulunmadığını anlamalarına yardımcı oldu.

Makalenin baş yazarı Daniel Herrera, "D.C.'deki ortalama bir evcil kedinin, Amerika'nın en üretken kuduz vektörü olan rakunlarla aynı alanda bulunma olasılığının %61 olduğunu keşfettik." dedi.

"Kedilerimizi dışarıda bırakarak sağlıklarını önemli ölçüde tehlikeye atıyoruz."

kedi  (1)-1

Dışarıdaki kediler, evdeki insanlara ailelerinden bulaştırabilecekleri hastalıklara (kuduz ve toksoplazmoz gibi) maruz kalma riskine ek olarak, doğal yaşamı tehdit eder. DC Cat Count araştırması, dışarıda dolaşmasına izin verilen kedilerin gri sincaplar, sincaplar, pamuk kuyruklu tavşanlar, köstebekler ve beyaz ayaklı fareler dahil olmak üzere küçük yerli yaban hayatı ile aynı alanları paylaştığını ve onları avladığını gösterdi.

Herrera, "Pek çok insan, kedilerin fareler gibi yerli olmayan popülasyonları avladığını düşünürken, aslında küçük yerli türleri avlamayı tercih ediyorlar" dedi.

kedi  (4)-1

"Kedilerin fare popülasyonunu kontrol ettiklerine dair gerçekten hiçbir kanıt yok. Asıl endişe, D.C. ekosistemine fayda sağlayan yerli popülasyonları yok etmeleri.”

Genel olarak Herrera, vahşi yaşamın varlığının ağaç örtüsü ve açık suya erişim ile ilişkili olduğunu buldu. Bu çağrışımların, serbest dolaşan kedilerin vahşi yaşamı avlayarak ekosistemde doğal bir role adım attığı argümanlarına ters düştüğünü söylüyor.

kedi  (3)-1

ENST'de yardımcı doçent ve Herrera'nın danışmanı Travis Gallo, "Bu habitat ilişkileri, kedilerin dağılımının doğal faktörlerden ziyade büyük ölçüde insanlar tarafından yönlendirildiğini gösteriyor" dedi.

kedi  (1)-2

Herrera, evcil hayvan sahiplerini, evcil hayvanları ile yerel yaban hayatı arasında olası karşılaşmalardan kaçınmak için kedilerini içeride tutmaları konusuna teşvik etti. Ayrıca bu önemli kedi araştırması, vahşi kedilerin hastalıklara yakalanma ve yerel vahşi yaşamın azalmasına neden olma konusunda eşit derecede risk altında olduğunu ve vahşi yaşamla etkileşime riskinin yüksek olduğu yerlerde serbestçe dolaşmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Editör: Enes Sapmaz