Hepimizin çok sevdiği ve evde bizim en yakın arkadaşlarımızdan olan kediler, bakımı en kolay hayvanlardan biri olarak gösterilir. Ancak kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız ya da bir kediniz varsa dikkat...

Chrome'un yeni güncellemesi! Şifrelerle uğraşmaya son Chrome'un yeni güncellemesi! Şifrelerle uğraşmaya son
Hepimizin çok sevdiği ve evde bizim en yakın arkadaşlarımızdan olan kediler, bakımı en kolay hayvanlardan biri olarak gösterilir. Ancak kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız ya da bir kediniz varsa dikkat etmeniz gereken önemli şeyler var. Kedinizin hem daha sağlıklı hem de daha mutlu olmasını sağlayacak 10 önemli maddeyi sizler için sıralıyoruz. Ve son olarak satın almayın, sahiplenin!

Kedi bakımıyla ilgili 10 önemli bilgi

Kedinizin tüylerini her gün tarayın

Kediler dillerindeki özel yapı sayesinde sürekli kendilerini temizlerler. Ancak bu sırada dillerine yapışan tüyleri yutarlar. Daha sonra bu tüyleri kusarak çıkartılar ama bu onların çok sevdiği bir şey değildir. Kedinizi her gün tarayıp ölü tüylerini temizlemeyi unutmayın. Ayrıca tararken küçük dostunuzun vücudundaki yarası ya da ağrısı olan bir noktayı tespit etme şansı yakalarsınız.

Suyunu sürekli tazeleyin

Kediler de tıpkı insanlar gibi taze su içmeyi sever. Bu yüzden kedinize havayla temas etmiş ve kalitesi düşmüş su içirmeyin. Sık sık suyunu değiştirin. Ayrıca eğilerek su içmeyi sevmeyen kediler için farklı su kaplarını deneyebilirsiniz.

Ekstra kum kutusu kullanın

Uzmanlar, fazladan bir tane kum kutusu koymanızı tavsiye ediyor. Sık sık kumlarını temizleyin ve dışkılarını kontrol edip herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını da anlamaya çalışın.

Kum dışına idrar yapıyor mu diye kontrol edin

Kutudaki kum çok kirliyse bazı kediler tuvaletini farklı bir yere yapar. Fakat bazı kedilerde bazı idrar yolu enfeksiyonları sonucu da bu tür davranışlar gözlemlenmiştir. Bu tip durumlarda kedinizi veterinere götürmekte fayda var.

Tırmalama direği kullanması için eğitin

Tırnaklarındaki ölü tabakaları temizlemek isteyen kediler bir yerleri tırmalamak zorundadır. Eğer mobilyalarınızın tırmalanmasını istemiyorsanız kedinize bir tırmalama direği alın ve ona bunu öğretin. Ayrıca tırmalama direkleri kedinizin yapacağı hareketler nedeniyle kaslarına iyi gelecektir.

Özel taşıma kutunuz olsun

Seyahat sırasında araçlarda kullanabileceğiniz özel bir taşıyıcı kutu alın ve onu alıştırarak seyahatlerinizin kabusa dönmesini engelleyin.

Kedinizin diş bakımını yapın

Kedilerde bakım yapılmadığında diş eti hastalıkları ve çürük dişler oluşabilir. Hatta kana karışan bakteriler daha ciddi sorunlara yol açabilir.Bu nedenle veterinerinizle görüşüp diş bakımlarını yaptırmayı unutmayın.

Düzenli olarak veterinere gidin

Veteriner ziyaretleri için özel durumları beklemeyin ve belli aralıklarla veterinerinizi ziyaret edin. Kedinizin durumunu düzenli olarak takip edin.

Kedinizi kısırlaştırın

Kısırlaştırma ile kedilerde oluşacak rahim enfeksiyonları, yumurtalık kanserleri, meme tümörleri, testisi kanser ve prostat gibi bir çok hastalık önlenmiş olur. Ayrıca erkek kedilerde gezinme ve bölge işaretleme alışkanlıklarının da önüne geçilir.

Veteriner seçimi

Veterinerlerin de hekimler gibi farklı uzmanlık alanları vardır. Bu yüzden veterinerinizi seçerken iyi bir araştırma yapın. Kediler konusunda uzman veterinerleri tercih edin. https://www.megabayt.com/diger/kediniz-oyuncaklariyla-oynamiyor-mu-kedinize-hediye-alabileceginiz-birbirinden-farkli-4-oyuncak/