Kazanın kalkıştan kısa bir süre sonra meydana geldiğini belirten yerel yetkililer, Cessna 340 uçağının Manila'ya gitmek üzere Bicol uluslararası havaalanından ayrıldıktan üç dakika sonra teması kaybettiğini söyledi.

Havadan yapılan enkaz arama çalışmalarında uçağın Mayon volkanında tespit edilmiş olsa da, kurtarma ekibi kötü hava koşulları nedeniyle bölgeye ulaşmadı. Ayrıca uçaktaki yolcuların bölgede bir jeotermal enerji firmasında çalışan Simon Chipperfield ve Karthi Santhanam olmak üzere 3 toplamda kişi olduğu düşünülüyor.

Arama ve kurtarma ekipleri kazazedeleri bulmaya çalışıyor, ancak yoğun bulut ve hava koşulları nedeniyle çalışmaların aksadığı söylendi.

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!

volkan uçak enkaz (1)-1

Kaza çalışmaları devam ederken, Filipinler Sivil Havacılık Otoritesi kazayla ilgili bir açıklama yaptı: "Mürettebat ve yolcuların durumu henüz bilinmiyor çünkü arama kurtarma ekibi kötü hava koşulları nedeniyle tam olay yerine henüz ulaşamadı."

Salı günü hükümet personeli ve gönüllü dağcılardan oluşan bir ekibin 2.500 metrelik yanardağa tırmanmasının ardından kurtarma görevi kötü hava koşulları nedeniyle kesintiye uğradı.

volkan uçak enkaz (1)

Ülkenin volkanologlarından biri olan Teresito Bacolcol da endişelerini paylaşarak, "Zamana karşı bir yarış ve bu bir ölüm kalım meselesi, ancak aynı zamanda kaya düşmeleri ve volkanik lahar tehlikesi de var."

volkan uçak enkaz (2)

Bu nedenle dağcılar, aramaya yardımcı olmak amacıyla uydu telefonları ile iletişim kurmaya çalışıyor. Aktif bölgenin yaklaşık 6 mil çevresinde bulunan Mayon volkanını çevreleyen tehlike bölgeye genellikle kimsenin girmesine izin verilmiyor. Bunun yanı sıra yanardağ en son 2018'de patlamıştı ve on binlerce yerel sakini yerinden etmişti.

Editör: Enes Sapmaz