Instagram ilk döneminde bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak karşımıza çıkmış ancak günümüzde uygulama tamamen farklı bir yola girmiş ve TikTok ile yarışır hale gelmiş durumda. Instagram kullanıcıları da bu durumdan rahatsız olmuş durumda ve “Eski Instagram geri gelsin” isimli bir imza kampanyası başlattılar. Change.org üzerinde başlayan kampanyaya Kylie Jenner ve Kim Kardashian da destek verdi. 

Make Instagram Instagram Again (Instagramı Yeniden Instagram Yapın) imza kampanyasına katılan isimler arasında birçok ünlü isim var.

657f68ed030d1e4a1b5771e33015507af3db05f6

Instagram’dan istenen şeyler ise şöyle:

  • Kronolojik akışı geri getirin.
  • TikTok olmaya çalışmayı bırakın.
  • Algoritma popüler fotoğrafları öne çıkarsın.
  • İçerik üreticilerini dinleyin.

şeklinde.

Instagram CEO'sundan yanıt geldi

Instagram'ın lideri, şirketin videoya eğilmeye devam edeceğini belirtiyor ve Instagram’da kullanıcı sayısı en yüksek ikinci kişi olan Kylie Jenner’ı hedef almış gibi görünen bir video paylaştı.

Bu videoda, Instagram başkanı Adam Mosseri, uygulamanın fotoğraf köklerinden uzaklaşmaya devam edeceğini açıkça ortaya koyuyor:

"Dürüst olmam gerekirse, Instagram'ın giderek daha fazla video odaklı bir uygulamaya dönüşeceğine inanıyorum.”

Mosseri, uygulamanın fotoğrafları desteklemeye devam edeceğini ancak bu değişimin kullanıcı davranışından kaynaklandığını savunuyor. Videoların paylaşılması ve görüntülenmesinin artması, şirketi “bu değişime ayak uydurmak zorunda” kaldığı da Mosseri tarafından vurgulanıyor.

Mosseri'nin yorumları, Jenner ve kız kardeşi Kim Kardashian'ın uygulamadaki tüm değişikliklerden şikayet eden bir görüntü paylaşmalarından bir gün sonra geldi. 

Şirket, TikTok rakibi Reels'i desteklemeye ve kullanıcıların uygulamada daha fazla zaman geçirmesini sağlamaya çalışırken, Instagram son aylarda hızla başka bir platforma dönüştü. 

İşte Mosseri’nin yayınladığı açıklama:

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Editör: Burak Karahan