Koruma Bakanlığı, cuma günü 232 balinanın Tupuangi Plajı'nda ve pazartesi günü ise 245 balinanın Waihere Körfezi'nde karaya vurduğunu açıkladı.

balina3

Bakanlığın Facebook hesabından yapılan paylaşımda, "Bu olaylar zor. Doğal olaylar olmalarına rağmen, yardım edenler için üzücü ve zor." ifadeleri kullanıldı.

Balinaları kurtarma çalışmalarına katılan kâr amacı gütmeyen sivil toplum örgütü Project Jonah'ın Genel Müdürü Daren Grover, bölgenin uzaklığı ve köpekbalıklarının varlığı nedeniyle geçmişteki karaya vurma olaylarında olduğu gibi balinaları yeniden yüzdürmek için gönüllülerin hareke geçemediğini belirtti.

balina4

Chatham Adaları çevresinde balinalar için çok fazla yiyecek olduğuna işaret eden Grover, kıyıya yaklaştıkça balinaların kendilerini aninden sığ sularda bulduklarını dile getirdi.

balina2

Pilot balinaların toplu halde karaya vurmaları, özellikle yaz aylarında Yeni Zelanda'da oldukça yaygın olarak görülürken bunun sebebi ise tam olarak bilinmiyor. Ancak, sığ sulara sahip kumsalların balinaları yanıltmasının dev deniz canlılarının karaya vurmasına yol açtığı tahmin ediliyor.

Pitt Adası'yla birlikte Yeni Zelanda'nın Chatham takımadalarını oluşturan Chatham Adası'nda da 8 Ekim'de karaya vuran 215 pilot balina ölmüştü.

balina7

Balinalar toplu intihar mı etti?

Biyoçeşitlilik uzmanı Jemma Welche balinaların hava ve deniz koşulları nedeniyle beyaz köpek balıkları ile kara arasında sıkıştıklarını ve ötenazi yolunu tercih ettiklerini öne sürüyor. Yıllar içerisinde bu olayların birçok benzeri yaşandı. 

balina5

Toplu intihar görünümlü olayın Chatham Adaları'nda daha önce de yaşandığı ve bunların en meşhurunun 1918 yılında gerçekleşen toplu karaya vurma olduğu aktarılıyor. O yıl tek seferde toplam bin balinanın topluca intihar ettiği biliniyor. 2020'nin Eylül ayında Avustralya sahillerinde de birkaç yüz balina benzer şekilde sahile vurmuş ve onlara yardım edenlerin çabalarına rağmen kurtarılamamıştı.

Mars'ta keşfedilen örümcek benzeri oluşumların ne olduğu ortaya çıktı! Mars'ta keşfedilen örümcek benzeri oluşumların ne olduğu ortaya çıktı!

balina8

Toplu karaya vurma olayı uzun süredir biyoloji uzmanlarını ve bilim dünyasını meşgul eden bir fenomen. Nedenini hiç kimse tam olarak bilmiyor.

Editör: Burak Karahan