Vampir yarasalar, diğer yarasalara göre birkaç temel genden yoksun ve kanla beslenen tek memelidir. Doğada diğer memelerinin kanla beslenerek yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Çünkü kan çoğunlukla sudan ve demirden oluşur ayrıca kalorisi düşük bir beslenme metodudur. Vampir yarasaların (Desmodus rotundus) ihtiyaç duydukları enerjiyi elde edebilmesi için her öğünde vücut ağırlıklarının 1,4 katı kadar kanla beslenmeleri gerekir.

Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm

Geçtiğimiz çalışmalar vampir yarasaların diyetlerine uyum sağlama yollarından bazılarını gün yüzüne çıkarmıştı. Örnek olarak kurbanların kan damarlarını tespit edebilmek için kullandıkları ısı sensörleri, damarlara erişebilmek için keskin dişleri ve pıhtılaşmadan kan içebilmeleri için tükürüklerinde antikoagülanlar bulunmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra içilen tüm kanı depolamak için esneyebilen büyük mideleri bulunur. Vampir yarasalar hakkında daha fazla bilgi öğrenebilmek için Almanya'daki Genetik Enstitüsü'nden Moritz Blumer ve meslektaşları, vampir yarasa genomlarını diğer 26 yarasa türünün genomlarıyla karşılaştırdı. Karşılaştırmalar sonucunda Moritz Blumer ve araştırma ekibi vampir yarasalarda diğer yarasalarda bulunan 13 genin eksik olduğunu keşfettiler. Moritz Blumer, bu genlerin vampir yarasalarının evrimleri sırasında, benzersiz diyetlerine adapte olurken kaybolmuş olabileceğini söyledi.

Kayıp genlerin üçünün, tat reseptörlerinden sorumlu olduğu keşfedildi. Moritz Blumer bu durumu, sadece kanla beslendiklerinden kaynaklı kaybetmiş olabileceklerini düşündüğünü belirtti. Araştırmacılar ayrıca, yarasaların karmaşık sosyal ve bilişsel becerilerini açıklayabilecek CYP39A1 adlı bir genin eksik olduğunu buldular. Bu genin kaybı, öğrenmeyi ve hafızayı geliştirmesiyle bilinen 24S-hidroksikolesterol adlı bir kimyasalı güçlendirmede büyük rol oynamaktadır.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Megabayt Haber