Kaliforniya, dünyaya zehirli gaz yayılmasına neden olan ölü yakma işlemlerinin yerine kullanılacak, gezegen dostu ancak kulağa oldukça korkunç gelen bir alternatif olan insan bedenlerinin kompost haline getirilmesini yasallaştıran beşinci ABD eyaleti oldu.

Los Angeles Times ve diğer yayın organlarının bildirdiği gibi  , CA Valisi Gavin Newsom, eyalet meclisi tarafından hafta sonu yasalaştırılan tasarıyı imzaladı. California, insan gübrelemesinin önünü açarken, bu işlemin yasal olduğu Oregon, Washington, Vermont ve Colorado eyalerylerinde insan kompostlama işlemi uygulanıyor ve eyalet dışından insan çekmeye devam ediyor.

İşlem, ölü bedeni talaş ve çiçekler gibi biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerle birlikte çelik bir kutuya yerleştirmeyi içerir. 30 ila 60 gün sonra vücut, akrabalara iade edilebilecek toprağa dönüşür.  Seattle bölgesinde insan kompostlamak konusunda uzmanlaşmış bir cenaze evi olan Return Home’un kurucusu ve CEO’su Micah Truman, bu tür yaşam sonrası bakım talebinin son yıllarda arttığını söyledi.

shutterstock_2188667913-660x440

Karşı çıkanlar insanlar da var

Kaliforniya Katolik Konferansı, kompostlama sürecinin “insan vücudunu tek kullanımlık bir metaya indirgediğini” söylerken herkes yeni Kaliforniya yasasını desteklemiyor.

Eleştirenlerin argümanları arasında “Cesetleri saygıyla gömme veya ölenlerin küllerini onurlandırma uygulaması, ölenlere karşı neredeyse evrensel bir saygı ve özen normuna uygundur” dedi.

Kayıp bagajını içine sakladığı AirTag ile buldu! Çalan kişiyi kıyafetleri üzerindeyken yakaladı... Kayıp bagajını içine sakladığı AirTag ile buldu! Çalan kişiyi kıyafetleri üzerindeyken yakaladı...

Ancak Truman, insan gübrelemesi için son derece büyük bir talep olduğunu ve buna izin veren çok az eyalet olduğunu, 12 farklı eyaletten insanların sevdiklerini kompostlanması için kendilerine getirdiğini söyledi.

Truman, bir ceset kompostlandığında, dilediklerini yapmaları için aileye iade edildiğini belirtirken müşterilerin de ağaç ve çiçek diktiğini ya da okyanusa savurduklarını anlattı.

“Bir çiftçi ölmeden önce cesedinin, hayatını bakıma harcadığı çiftliğe iade edilmesini istedi” diyen Truman, “Ölümden sonra toprakla yapılabileceklerin sınırı yok” diye ekledi.

Son üç yıldır tasarıyı geçirmeye çalışan Garcia da, yaptığı açıklamada kompostlama için çevresel argümanı vurgularken “Kısa süre önce yaşadığımız orman yangınları, aşırı kuraklık ve sıcaklık bize iklim değişikliğinin gerçek ve zararlı olduğunu, metan ve CO2 emisyonlarını azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini hatırlatıyor” dedi.