NASA, emekli Dünya Radyasyon Bütçe Uydusu'nun 8 Ocak Pazar günü gezegenimizin atmosferine düşeceğini doğruladı. Bazı parçalarının atmosferde parçalanarak düşmesi beklense de NASA, uydunun insanlarda yaralanmaya neden olma ihtimalinin 'yaklaşık 9.400'de 1' olduğunu söyledi.

5.400 kiloluk uydu ilk olarak NASA'nın üç uydulu Dünya Radyasyonu Bütçe Deneyi görevinin bir parçası olarak Ekim 1984'te Uzay Mekiği Challenger'dan fırlatıldı. Her biri dünyanın güneş enerjisini nasıl emdiğini ve yaydığını incelemek ve stratosferik ozon, su buharı, nitrojen dioksit ve aerosol ölçümleri yapmak için tasarlanmış üç ayrı bileşene sahiptir.

nasa uydu (4)

NASA bir açıklamada şunları söyledi: "Enerji bütçesi, Dünya'nın soğurduğu veya yaydığı Güneş'ten gelen enerji miktarı arasındaki denge, iklim sağlığının önemli bir göstergesidir ve bunu anlamak, hava durumu modellerini ortaya çıkarmaya da yardımcı olabilir."

"Stratosferdeki ozon konsantrasyonları, Dünya'daki yaşamı zararlı ultraviyole radyasyondan korumada önemli bir rol oynuyor."

Penguenler nesil tükenme tehlikesiyle karşı karşıya! Penguenler nesil tükenme tehlikesiyle karşı karşıya!

Uydunun, Pazar günü Dünya'ya düşmesi bekleniyor

Uydu, bu görevleri yalnızca iki yıl süreyle yerine getirmesi amaçlanmış olmasına rağmen, görevde 21 yılını doldurarak 2005 yılına kadar faaliyette bulunmuştu. Ne zaman Dünya'ya tekrar düşeceğine gelirsek, uzay ajansı Türkiye saatiyle Pazar günü 2:40 civarında geri döneceğini tahmin ediyor, 

nasa uydu (3)

Aerospace Corporation şu anda Afrika, Asya ve Kuzey ve Güney Amerika'nın geniş alanlarını izliyor olsa da kimse uydunun tam olarak nereye ineceğinden emin değil.

NASA açıklamarına şunları ekledi: "ERBS, 2005 yılında emekli olana kadar faaliyet göstererek beklenen iki yıllık hizmet ömrünü çok aştı."

"Gözlemleri, araştırmacıların insan faaliyetlerinin Dünya'nın radyasyon dengesi üzerindeki etkilerini ölçmesine yardımcı oldu. NASA, mevcut Bulutları ve Dünyanın Radyant Enerji Sistemi (CERES) uydu enstrümanları takımını içeren projelerle ERBE misyonunun başarısını geliştirmeye devam etti."

Uzay çöplüğüyle ilgili haberler açıklığından beri, birkaç kişi sosyal medyada bu durum hakkında yorum yaptı.

Bir kullanıcı "38 yaşında biri olarak neden emekli olamıyorum?" derken bir diğer kullanıcı ise alay ederek, "Tek kullanımlık bir kültürde yaşıyoruz." dedi.