Saç dökülmesi bir çok kişi için zor olabilir ve bu istemsiz durumun pek çok farklı nedeni vardır. Bazen sadece genetiktir, bu yüzden enerji içeceklerini suçlamaya başlamadan önce babanız veya ailenizdeki diğer erkeklerin saçına bir kez daha bakın. Bunun yanı sıra yaş, stres, endişe ve uyku hijyeni ve diyet gibi başka faktörler de rol oynadığını belirtelim...

Ancak bir grup bilim insanı, enerji içecekleri de dahil olmak üzere şekerli içecekler ile erkeklerde saç dökülmesinin hızlanması arasında da bir bağlantı olduğunu iddia ettiler.

enerji içceceği saç dökülmesi (1)

Bahsi geçen bu bulgular, Nutrients adlı bir dergide yayınlandı ve Çinli bilim insanları tarafından 1.000 erkek üzerinde gerçekleştirilen deneylerin ayrıntıları paylaşıldı. Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi'nden uzmanlar, büyük miktarlarda enerji içeceklerinin yanı sıra gazlı içecekler, sporcu içecekleri ve hatta şekerli çay ve kahve tüketen erkeklerin, saç dökülmesinden muzdarip olma riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

Bir sonuca varmak için, araştırmaya katılan erkeklerin kendilerine ne olduğunu değerlendirmeden önce her hafta bir ila üç litre istenilen içecekleri tüketmeleri istendi. Sonunda, her gün birden fazla şekerli içecek tüketenlerin, yukarıda belirtilen içeceklerden herhangi birini içmeyen diğer erkeklere kıyasla yüzde 42 daha fazla saç dökülmesi riski taşıdığını fark ettiler.

Sütyenler meme kanserlerini tespit edebilecek! Sütyenler meme kanserlerini tespit edebilecek!

enerji içceceği saç dökülmesi (3)

Saç dökülmesi yaşadıklarını itiraf eden erkekler de haftada ortalama 12 kutu şekerli içecek tükettikleri belirtildi.

Ayrıca uzmanlar, endişe sorunları yaşayan, fast food yiyen ve yeterince sebze tüketmeyen kişilerin saç dökülmesi riskinin de daha yüksek olduğu buldu.

enerji içceceği saç dökülmesi (1)-1

The Sun'da dermatolog olan Dr Sharon Wong, bu durumu şu şekilde açıkladı: "Saç folikülü hücreleri vücuttaki en hızlı bölünen ikinci hücrelerdir ve çoğalmaları için dengeli, sağlıklı bir diyetin tüm besinlerini almaları gerekir.

"Buna yağsız proteinler, iyi karbonhidratlar ve yağlar, vitaminler ve mineraller dahildir, ancak saç için tek bir süper besin yoktur.Saç, hayatta kalmak için gerekli bir yapı olmadığı için vücut, saç büyümesi için besinlerin kullanımına öncelik vermez. Beslenme eksiklikleri ve hızlı tüketilebilen yiyecekler saçların incelmesi ve dökülmesinin yaygın bir nedenidir."

Editör: Enes Sapmaz