Güney Kore pop müziğinin yani K-pop'ın popülerliği artmaya devam ediyor. Bu sayede artık K-pop grupları uluslararası bir üne kavuştu ve milyonlarca insan tarafından takip ediliyor. Muhtemelen bunlar arasında en ünlü ve başarılısı da 2013 yılında kurulan ve 7 kişiden oluşan BTS. 

BTS'in tüm dünyada oldukça fazla büyük bir hayran kitlesi var. Grup üyerleri geçtiğimiz aylarda kendi projelerine odaklanmak için grup projelerine bir süre ara vereceklerini açıklamıştı. Şimdi ise hayranlarını üzecek bir gelişme yaşandı: BTS üyeleri askere gidiyor

BTS üyeleri 2 yıl askerlik yapacak

BTS

Güney Kore yasalarına göre 18-28 arasındaki tüm erkekler askere gitmek ve 2 yıl boyunca hizmet vermek zorunda. Bu konudaki istisna, olimpiyat gibi uluslararası alanda madalya kazanan sporcular ve üst düzey klasik müzisyenlere sağlanabiliyor. Ancak konu BTS'e gelince, Güney Kore'de pop müzisyenlerine karşı böyle bir durum söz konusu değil.

Son olarak 2020 yılında ülkede yürürlüğe giren bir karar, pop yıldızlarının askerlik hizmetinin 2 yıl ertelenmesine ve 30 yaşına kadar muaf tutulmalarını sağlamıştı. BTS üyeleri o dönem bu karardan yararlanmış ve bu kararın alınmasındaki sebebin, BTS üyelerinin (Ve diğer benzeri durumda olan pop yıldızlarının) 'ülkeye katkıda bulunması' gösterilmişti. Ancak şimdi o gün geldi ve BTS askerlik nedeniyle müziğe ara veriyor.

BTS grubunun en yaşlı üyesi olan ve aralık ayında 30 yaşına girecek olan Jin (Kim Seok-jin), grubun askere giden ilk ismi olacak. Diğer üyeler de izlerleyen zamanlarda askerlik görevini yapacak. Bu nedenle grubun faaliyetleri durdurulacak ve BTS'in 2025 yılı civarlarında tekrar bir araya gelmesi bekleniyor.

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

Grup üyelerinin askere gideceğinin açıklanmasının ardından BTS'i bünyesidne bulunduran plak şirketi HYBE'ın hisselerinde %2.5 oranında düşüş yaşandı.  Geçtiğimiz aylarda grubun ara verip kendi projelerine odaklanması haberi de hisselerde %28’lik düşüşe neden olmuştu. 

Güney Kore ekonomisine büyük etki edebilir

gettyimages-1202149664-c05b0b4734964d9513556dadffa6620c2af1ee9b-s1100-c50

BTS üyelerinin Güney Kore ekonomisine olan katkıları nedeniyle, üyelerin askerlikten muah tutulmasını isteyen birçok insan var. Ülkenin eski Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Hwang Hee de daha önceki açıklamalarında BTS üyelerinin askere gitmesinin büyük bir kayıp olacağını ifade etti.

Hyundai Araştırma Enstitüsü’nün araştırması grup üyelerinin Güney Kore ekonomisine 3,6 milyar dolar katkıda bulunduğunu ortaya koymuştu. Bu çalışmada, ülkeye gelen turistlerin önemli bir bölümünün de BTS grubu sayesinde geldiği belirtilmişti. Analistler, BTS’in 2014 ila 2023 arasında Güney Kore’ye 29,1 trilyon dolarlık katkı sağlayabileceğini ortaya koydu.

K-pop grubu BTS'in Güney Kore ekonomisi üzerindeki bu denli büyük etkisi düşünüldüğünde, grup üyelerinin uzun bir süre faaliyet göstermeyecek olması ülkede önemli kayıplara yol açabilir.

Editör: Burak Karahan