NASA, Jüpiter'in filmlere bile konu olan uydusu Europa'nın en yakından çekilmiş fotoğrafını yayınladı.

Jüpiter keşif aracı olan Juno'nun Europa Clipper araştırması kapsamında Europa'yı yakından görüntülemek için 2 saatlik bir fırsat yakalandı. Juno 29 Eylül’deki 352 kilometre uçuşuyla, 2000'de Galileo yörünge aracının uçuşundan bu yana Europa’ya en çok yaklaşan uzay aracı oldu.

Uçuş sırasında keşif aracı Juno, Europa'nın en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarından bazılarını çekmeyi başardı ve  Europa’nın buz kabuğu yapısı, iç kısmı, yüzey bileşimi ve iyonosfer hakkında önemli veriler elde etti.

jupiter-europa

Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...
NASA'nın Juno uzay aracı tarafından Europa'nın yakın uçuşundan geri gönderilen ilk resim.

Europa’nın ekvatoruna yakın bir alana odaklanan ilk görüntüde, Europa’nın buzlu kabuğuna işaret eden çıkıntı ve çukurlar görünüyor. Buzdaki çatlakların, Europa’nın Jüpiter’in yörüngesinde dönmesiyle oluşan gelgit kuvvetlerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Juno’nun ortak araştırmacılarından Candy Hansen, “Bilim ekibi, Europa’nın yüzey özelliklerinin son yirmi yılda değişip değişmediğini görmek için Juno tarafından elde edilen tüm görüntüleri önceki görevlerden alınan görüntülerle karşılaştıracak” dedi.

NASA’nın 2011’de uzaya fırlattığı Juno keşif uydusu, Temmuz 2016’da Jüpiter’e vardığından bu yana gezegenin yörüngesinde keşif faaliyetini sürdürüyor.

NASA, Europa Clipper uzay aracını, 2024’te yaşam için uygun koşullara sahip olup olmadığını araştırmak için Europa’ya fırlatmayı planlıyor.

Europa, Jüpiter’in 79 uydusundan biri olan Europa, 1610’da İtalyan gökbilimci Galileo Galilei tarafından keşfedilmişti. NASA’nın Voyager 2 uzay aracı 1979’da Europa’ya yakın geçiş yaparak uydunun ilk yörünge fotoğraflarını çekmişti. 

Editör: Burak Karahan