John Williams, tüm zamanların en büyük film bestecilerinden biridir. AFI'nin Tüm Zamanların En İyi Amerikan Film Müziği listesinde birkaç şarkısı var, birden fazla Oscar kazandı ve 50'den fazla aday gösterildi ve ABD Billboard listelerinde çok sayıda film soundtrackiyle yer aldı. Efsane isim John Williams, yakın zamanda verdiği bir röportajda Indiana Jones 5 filminin son işi olabileceğini ima etti ve emekli olacağını belirtti.

John Williams: "Belki benim de vaktim gelmiştir"

90 yaşındaki usta müzisyen John Williams, Associated Press'e verdiği röportajda Indiana Jones 5 filminde emekli olacağını söyleyen kendisinden daha genç olan Harrison Ford'u (79) işaret ederek, "Eğer Harrison buna karar verdiyse belki benim de bırakma vaktim gelmiştir" dedi. Sizler için emeklilik kararı alan John Williams'ın en iyi film müziklerinden 10 tanesini seçtik.

İşte en iyi 10 John Williams bestesi:

1- Star Wars ana tema müziği

John Williams sayesinde Star Wars'taki müzik de filmin kendisi kadar ünlü. Star Wars'ın bir uzay operası olarak adlandırılmasının en önemli sebebi.

2- Superman ana tema müziği

1978'de Richard Donner ve Christopher Reeve, Superman: The Movie'de bir adamın uçabileceğine inanmamızı sağladı. Ama kalbimizi coşturan ise John Williams'tı. Sayısız televizyon programına, çizgi filme, filme ve video oyununa rağmen Superman'in müziği John Williams'ın bestesi olarak kabul ediliyor. Bir şarkının temsil ettiği karakterin aynı gücünü ve duygularını bünyesinde barındırması gerçekten inanılmaz bir başarı.

3- Indiana Jones - The Raiders March

Bu şarkı çalmaya başladığında; insanlar, fötr şapkası ve deri ceketi içinde kahramanımızı anında gözünde canlandırıyor, kırbaçlarını şaklatıyor ve tarihi eserleri korumak ve o kötü Nazilerle savaşıyor.

4- Star Wars - The Imperial March

Evet, başka bir Star Wars şarkısı. Bu, 1980 Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back ile karşımıza çıkan bu şaheser, Darth Vader'ın Tema şarkısı olarak bilinir, ancak tüm İmparatorluğu temsil eder.

5- Jaws ana tema müziği

1975'te John Williams, Steven Spielberg adında geleceği parlak bir film yönetmeni ile çalışacaktı. Bu birliktelik uzun bir iş birliğini ve Hollywood'un en unutulmaz filmlerinden bazılarını yaratacaktı. Sadece birkaç notayla John Williams, tehditkar Jaws'a daha fazla hayat getirmeyi başardı.

6- E.T. ana tema müziği

Williams ve Spielberg, 1982 yapımı ET: The Extra-Terrestrial filmi için tekrar bir araya geldi . Bir çocuğun bir uzaylıyla arkadaş olup eve dönmesine yardım etmesini konu alan bu film, bizi çok duygulandırdı. John Williams'ın müzikleri bizi bu yolculuğa çıkmamıza ve sunduğu deneyimlerin tadını çıkarmamıza izin veren çocuksu bir merak duygusuna soktu.

7- Schindler'in Listesi

1993, John Williams için büyük bir yıldı. Schindler'in Listesi'ndeki çalışmasıyla 5. Akademi Ödülünü kazanacaktı . Bu şarkı, filmin izleyicilerinde uyandırdığı umutsuzluğu ve duyguyu anlatmak mümkün değil. Schindler'in Listesi duygusal olarak yürek burkan bir filmdi ve bir daha izlemeye cesaret edemedim. Ancak, bu unutulmaz müzik parçası tekrar tekrar dinlenebilir. Tabii göz yaşlarıyla birlikte...

8- Jurassic Park ana tema müziği

Jurassic Park , Schindler'in Listesi ile aynı yıl yayınlandı . Spielberg ve Williams için harika bir gerçkten.

Arcane'in 2. sezonundan ilk fragman geldi! Arcane'in 2. sezonundan ilk fragman geldi!

9- Harry Potter - Hedwig's Theme

Harry Potter serisi her yaştan, cinsiyetten ve milletten insanın kalbini ve zihnini ele geçirdi. İnsanlar artık Hedwig's Theme müziğini bu kitaplara hayat veren filmle ilişkilendiriyor. Tabii ki John Williams sayesinde.

10- Close Encounters of the Third Kind

Williams'ın hem Star Wars hem de Close Encounters of the Third Kind'ı aynı anda yapabilmiş olması inanılmaz. Hiçbir şarkı listemin zirvesine çıkmamış olsa da, bu film müziğinin harika oluşunu etkilemiyor. https://www.megabayt.com/dizi-sinema/en-iyi-13-ikinci-dunya-savasi-filmi/

Editör: Megabayt Haber