7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

Japonya'daki yetkililer , ülke nüfusunun ve ekonomisinin başkentte fazla yoğunlaşmaya başladığı endişeleri nedeniyle, insanları Tokyo'dan uzaklaştırmak için yeni bir program başlatıyor. Buna göre i Tokyo'dan taşınan ailelere, ebeveynlerin yer değiştirmeleri için çocuk başına bir milyon yen (7.590 $) ödenecek.

Rakamlar, Japonya'daki insanların yüzde 28'inin (veya 35 milyon insanın) Tokyo'da veya çevresinde yaşadığını gösteriyor. Tokyo'nun 23 semtinde yaşayanlar ve varoşlarda yaşayanlar taşınmak için nakit talep edebilecekler. Sakinlerin taşınması için kaydolan yaklaşık 1.300 belediye proje kapsamında. Kalifiye olmak için, sakinlerin yeni bölgede en az beş yıl yaşamaları ve bir işte kalmaları kalmaları gerekiyor. Bunu yapmazlarsa ödenen parayı geri vermek zorundalar. 18 veya 18 yaşından küçük çocukları olan ailelere, lisede olmaları şartıyla nakit ödeme yapılacak. 

tokyo-1

Bu Japon hükümetinin, Tokyo'da yaşayan insanları başka şehirlere yönlendirmek için ilk girişimi değil. Fakat tüm çalışmalara rağmen başarı elde edilemiyor. The Times'a göre , 2019'dan bu yana yalnızca 2.381 kişi benzer bir yer değiştirme planını kabul etti. Sunulan mali paket artık daha cazip hale geldiğinde daha fazla insanın bunu düşünebileceği umuluyor. 

Ekonomiyle ilgili endişelerin yanı sıra Japon yetkililer, bir depremin etki riskini azaltmak konusunda da endişeli. 2019'da Japonya'nın Deprem Araştırma Teşvik Merkezi, Tokyo'nun önümüzdeki 30 yıl içinde çok büyük bir depremle sarsılma ihtimalinin yüzde 47 olduğunu söyledi. Geçen yıl Ekim ayında, Tokyo'yu vuran 6,1 büyüklüğünde bir deprem, binaların sallanmasına, toplu taşımanın durma noktasına gelmesine ve ara sıra elektrik kesintilerine neden oldu. Çok şükür depremde can kaybı olmadı.

Dünyanın sismik olarak en aktif bölgelerinden biri olan Pasifik 'Ateş Çemberi' üzerinde yer aldığından, Japonya'da depremler olağandışı değildir.

Editör: Burak Karahan