Nikkie Asia tarafından paylaşılan haberlere göre, Japonya, gelecek yıldan itibaren belirtilen hedef bölgenin 6 bin metre derinliğinde yer alan nadir metallere ulaşabilmek için yeni çıkarma teknolojileri geliştirmeye başlayacak.

Japonya'nın dışa bağımlılığı azalacak

Yakın zamanda Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin yaptığı duyuruya göre bu yeni atılım, nadir metal ihtiyaçlarının yüzde 60'ını Çin'den karşılayan Japonya'nın belirli ülkelere karşı aşırı bağımlılık oranlarını azaltacak ve yarı iletken geliştirme-üretme üslerini geliştirecek. Ayrıca nadir metaller gibi önemli elektrikli araç temel elementleri için süre gelen arzı karşılayacak.

japonya (1)

Plastik çöplerden sabun üretilecek! Plastik çöplerden sabun üretilecek!

Japon meclisi 2022 mali yılı ikinci ek bütçesinde bu dev projeye 6 milyar yen (44 milyon dolar) yatırım yapılmasını onayladı. Japonya'nın yatırımı, pompaların geliştirilmesi ve test amaçlı kullanılmak üzere 6 bin metrelik borunun üretimi için harcanacak. Ancak, uzmanlar, dünyanın en hızlı deniz akıntılarından biri olarak bilinen "Kuroshio" ya da diğer adıyla 'Japonya akıntısının' hedef bölgeyi etkisi altında aldığı ve bu zorlayıcı koşullar karşısında önemli teknolojik engeller bulunduğu uyarısında bulundu.

japonya (2)

Okyanus altında 11 önemli element keşfedildi

Japonya hükümeti, bu yıl yürürlüğe girecek olan Ekonomik Güvenliği Teşvik Kanunu kapsamında, nadir elementler de dahil olmak üzere 11 hususi kritik elementin keşfedildiğini açıklamıştı.