Japonya'nın kar yağışıyla ünlü Aomori kentinde, normal şartlarda kar küreme arçlarıyla ve kamyonlarla toplanan büyük miktarda kar, okyanusa boşaltılıyor. Mart 2022’de sona eren mali yılda, kent geneli kar küreme ve boşaltım faaliyetlerinin masrafları 5,9 milyar yene (44,6 milyon dolar) yükseldi. Ancak bölge yönetimi ve bilim insanları bunu değiştirmekte kararlı.

Kyodo Haber Ajansı'na göre, şehir yetkililerinden yapılan açıklamada “Kar, problem olarak görülür ancak bunu faydalı kullanıma çevirebiliriz” ifadeleri kullanıldı.

Materyallerin parmak izini alabilen yeni bir yapay zeka geliştirildi! Materyallerin parmak izini alabilen yeni bir yapay zeka geliştirildi!

Tokyo’daki “University of Electro-Communications” ile yerel bilişim firması Forte Co. yollardaki kardan faydalanarak enerji üretimi için el ele verdi. Bu çerçevede hizmet dışı bir ilkokulun havuzunda biriken kar ile çevredeki havanın sıcaklık farkından faydalanarak elektrik üretimini fizibilitesi araştırıldı.

Kardan elektrik nasıl üretilecek?

japonya-kar-yagisi-afp-1491670

Depolanan karla soğutulan sıvının, çevredeki ortam havasının ısısıyla buharlaştırılmasından üretilecek enerjiyle, türbin harekete geçirilecek. Proje kapsamında biriken karları soğuk tutması için bir havuzun içine yalıtım malzemeleri yerleştirildi.

İlkbaharda elektrik üretimine başlanması hedeflenen projede, kar depolayacak büyük hacimli tesis bulunması ve soğuk havalarda ısıtılmış havayı muhafaza etmenin sorun olabileceği kaydedildi.

Firma yetkilisi Kasai Jun, projeye yönelik, “Yoğun kar yağışlı bölgeye özgü yenilenebilir bir enerji kaynağı. Ayrıca yeni sektör oluşmasına yol açabilir.” dedi.

Editör: Burak Karahan