James Webb Teleskobu, geçen yıl faaliyete geçtiğinden beri gök cisimlerinin daha net görüntülerini yakalamaya devam ediyor. Son olarak uluslararası bir astrofizik ekibi tarafından yürütülen bir araştırma, evren anlayışımızı tamamen değiştirebilecek yeni bulgular keşfetti.

Neredeyse 13 milyar yaşında olduğu düşünülen galaksileri tuhaf kılan şey ise, ekibin hesaplamaları neticesinde Samanyolu kadar çok yıldıza sahip olmalarıydı. Bilim insanları, mevcut kozmolojik teoriye göre var olmamaları gerektiğini söylediler, çünkü galaksilerin bizimki kadar çok yıldız oluşturmasına yetecek maddelerin var olmaması gerektiğini açıkladılar.

james webb uzay teleskobu (3)

Çalışmanın yazarlarından biri olan Joel Leja, Space'e bilim insanlarının eski evrene baktıklarında mavi parlayan genç ve küçük galaksileri görmeyi beklediklerini söyledi. Çünkü yıldızların "ilkel evrenden yeni oluşmuş nesneler" gibi göründüklerini söyledi.

Dünyanın en popüler içeceğinin kökeni bulundu! Dünyanın en popüler içeceğinin kökeni bulundu!

Joel Leja, "İlk kez evrenin çok erken dönemlerine baktık ve ne bulacağımız hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Öyle beklenmedik bir şey bulduk ki, bilim için problemler yarattı. Erken galaksi oluşumunun tüm çerçevesini sorguluyor, " dedi

Bu altı gökadanın eski ve büyük görünmesi, Büyük Patlama'dan kısa bir süre sonra her yıl yüzlerce yıldız oluşturdukları anlamına geliyor. Ayrıca, bu potansiyel galaksiler, çok sayıda yıldıza sahip olmalarına rağmen, bizimkinden yaklaşık 30 kat daha kompakt boyuttaydı.

Bilim insanları, gördükleri bulanık kırmızı noktaların, zayıf kuasarlar veya süper kütleli kara delikler gibi başka bir şey olma ihtimalinin olduğunu kabul ediyorlar. Bilim insanlarının hesaplamalarından elde ettikleri tahmin edilen boyuta kıyasla gerçekte daha küçük olabilirler. Ekip, daha fazla veriye ve bulgularını spektroskopi yoluyla doğrulamaya ihtiyacı olduğu söylediler.

Editör: Enes Sapmaz