Muhtemelen bir kez izledikten sonra hayatınızda bir daha izlemek ya da hatırlamak dahi istemeyeceğiniz sanat eserleri olarak tanımlayabiliriz bu listeyi. Tabii ki diğer listelerimiz gibi bu da öznel bir liste olacak. Fakat bu filmlerin rahatsız edici olduğu yönünde kimsenin itirazda bulunacağını da düşünmüyoruz... Müstehcenlik, vahşet, uyuşturucu kullanımı gibi birçok konunun işlendiği filmler arasından en rahatsız edici bulduğumuz 10 filmi sıraladık. Siz de yorumlarda en rahatsız edici bulduğunuz filmleri bizimle paylaşabilirsiniz.

İşte bize göre şu ana kadar yapılmış en rahatsız edici 10 film:

Not: Filmler bir sıralama içerisinde değildir, rastgele listelenmiştir

1- The Texas Chainsaw Massacre (1974)

1974 yapımı orijinal Texas Chainsaw filmi en iyi korku filmleri arasında gösterilir. Filmin ismine baktığımızda tam bir gorefest, kan ve vahşet bekliyorsunuz ancak değil. Yönetmen Tobe Hooper bunlar yerine izleyiciye izlediği şeyin gerçekten yaşandığı hissini veriyor. Sanki gerçekten olmuş bir olayı izliyormuş gibi hissediyorsunuz.

2- Funny Games (2008)

Micheal Heneke'nin 2008 yapımı Funny Games filmi, sık sık sizin kendi kendinize "Ben bu rahatsız edici filmi neden izliyorum? Neden kapatmıyorum" dedirten bir film. Size filmeki ana karaktermiş gibi hissettiriyor. Filmin 1997'de ve 2008'de yapılan iki versiyonu da var. İkisini de yönetmen Micheal Heneke çekti ve neredeyse aynı filmler. Tercih sizin.

3- Cannibal Holocaust (1980)

Cannibal Holocaust'un yönetmeni Ruggero Deodato, gerçek belgesel görüntüleri ve gerçek görünen "bulunmuş" görüntüleri birleştirerek izleyicileri gerçek cinayetlere tanık olduklarına ikna etmeyi bu filmde başardı. O kadar başarılıydı ki, İtalyan mahkemesinde oyuncularını öldürmekle suçlandı ve oyuncuların hala hayatta olduklarını kanıtlamak zorunda kaldı. Şimdiden uyaralım filmde gerçekten katledilen hayvanlar var ve bu sahneler çok rahatsız edici.

4- Irreversible (2002)

Gaspar Noe'nun bu filminde sadece iki şiddet sahnesi olmasına rağmen, bu sahneler o kadar hassas içerikli ve iyi bir şekilde çekildi ki muhtemelen bir daha asla unutmayacaksınız. Çok ağır ve izlemeden önce iki kez düşünülmesi gereken bir film.

DC Sinematik evreni sıfırlanıyor: “The Flash” filminden fragman geldi DC Sinematik evreni sıfırlanıyor: “The Flash” filminden fragman geldi

5- Hereditary (2018)

Tonlarca korku filmi izlemenize rağmen muhtemelen bunlardan çok azı sizi korkutmayı başarmıştır. Benim için Hereditary bunlardan biri. Korku öznel bir konu olabilir ama bu film için geçerli değil. Korkmak istiyorsanız sizi Hereditary izlemye davet ediyorum.

6- A Serbian Film (2011)

En baştan söylüyorum bu filmi izlemenizi tavsiye etmem. A Serbian Film, şimdiye kadarki en şok edici, acımasız ve çarpık görüntülere sahip filmlerden biri olarak kabul edilir. Gerçekten bu filmi izlemeyin.

7- Requiem for a Dream (2000)

Bu filmi izlediğimde nefesimin daraldığını hatırlıyorum. Uyuşturucu bağımlısı bir genç, televizyon bağımlısı annesi ve aralarında günden güne yükselen bir uçurumu anlatan film ağır draması ve uyuşturucu kullanımının karanlık anlatımı ile gerçekten rahatsız edici bir yapım.

8- Midsommar (2019)

Listedeki diğer filmimiz Hereditary'nin yönetmeni Ari Aster'den yine çok rahtsız edici bir film daha. Bu filmi izledikten sonra insanlara güven duygunuzda büyük bir azalma olacağına eminim.

9- Audition (1999)

Takashi Miike'nin 1999 yapımı bu filmin konusu şöyle: Aoyoma, 7 yıl önce veda ettiği karısından beri hiçbir kadınla birlikte olmamıştır. Yakın bir arkadaşı halen depresyonda olan bu adamı kurtarmak için ilginç bir plan yapar. Bir tv şovu için bir mülakat hazırlıyormuş gibi yaparak Aoyama'ya uygun bir eş bulacaktır. Birçok adaydan sonra Asami adında oldukça güzel bir kadın kendini gösterir. Aoyama, ikna olmuş gibidir. Ancak bambaşka planları olan Asami, başka bir gezegenden gelmiş gibidir. Gerçekten algılarınızla oynayan ve rahatsız edici bir film...

10- Salo, or the 120 Days of Sodom (1975)

Pier Paolo Pasolini'nin bu yapımı bir sanat filmi olabilir ancak öyle kelebeklerin havada uçuştuğu, mutlu insanların olduğu bir film bekliyorsanız çok yanılıyorsunuz. Salo , faşist İtalya'da huysuz adamların elinde 18 gencin korkunç fiziksel, duygusal ve cinsel işkencesini anlatıyor.

Editör: Megabayt Haber