Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrasında enkaz altında kalanları kurtarmak için ekipler canla başla mücadele veriyor. Arama-kurtarma çalışmalarında en önemli yol göstericilerden biri de enkaz altında kalanların sesini dinleme. İstanbul Teknik Üniversitesi de bu durum için kullanılabilecek bir uygulama geliştirdi.

Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu! Google, Android 15'in ilk versiyonunu kullanıma sundu!

İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi tarafından geliştirilen "Enkaz Dinleme Uygulaması", internet bağlantısına ihtiyaç duymuyor ve enkaz altındaki insanların seslerini tespit edebiliyor. Uygulamada insan sesini diğer dış seslerden ayırt edebilen frekans ayarları kullanılmış durumda. 

İTÜ ENKAZ DİNLEME UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

  1. Enkaz Dinleme Uygulamasını kullanmak için BURAYA TIKLAYARAK uygulamanın web sayfasına gitmelisiniz.
  2. Daha sonra sitede yer alan alt ve üst frekans ses aralığını ayarlayın. Uygulamadaki başlangıç ayarları ideal seviyede ancak isteğe bağlı olarak değiştirilebiliyor.
  3. Kazanç ayarı kısmından ses yükseltme imkanınız var

Uygulamaya internet tarayıcısı üzerinden girilebiliyor.

2023-02-11 13_20_32-Window

  • Bu uygulama internet bağlantısı olmadan çalışabilir.
  • Yapılan kayıtlar cihaz dışına yollanmaz.
  • Kazanç ayarıyla sesi yükseltebilirsiniz.
  • Alt ve üst frekans ayarları ile insan sesinin dışındaki sesleri filitreliyebilirsiniz. Başlangıçta ideal bir noktaya ayarlıdır.
  • Mikrofon erişimine izin verdikten sonra cihazınızı sabit bir yere koyup kayıt tuşuna basın. Mümkün olduğunca sessiz kalın.
  • Dur tuşuna bastıktan sonra yaptığınız kayıt aşağıda gözükecektir.
Editör: Burak Karahan