Apple’ın iOS işletim sisteminde yıllarca bulunan ve cihazdaki pilin sağlığı hakkında bilgi almamızı sağlayan ‘Pil Sağlığı’ özelliği, sonunda Android için de geliyor. Pil Sağlığı özelliği ile iPhone kullanıcıları cihazlarındaki bataryanın ne kadar iyi durumda olduğuna bakabiliyorlardı. Google da bu özelliği Android işletim sistemine ekliyor.

Apple, İphone'un yeni modellerinde Pro Max yerine 'Ultra' model başlığı kullanılabilir Apple, İphone'un yeni modellerinde Pro Max yerine 'Ultra' model başlığı kullanılabilir

Android 13 QPR1 genel beta sürümünde "Pil Sağlığı" adlı bölüm eklendi ve yeni özellik ilk kez karşımıza çıkmış oldu. Bu bölümde pilin yıpranma durumu hakkında genel bilgiler verilirken, öneriler ile de kullanıcıların pili nasıl daha verimli kullanabileceği gösteriliyor. Ayrıca telefonun gerçek batarya kapasitesi ile ilgili de bilgilendirme sunulacak.

Ekran Resmi 2022-09-13 15.40.50

Yukarıda görselini görebileceğini yeni özellik ile Android 13 işletim sistemi size pilinizde bir sorun olması durumunda bilgi verecek. Böylece kullanıcılar pilin ömrünü bilecek ve değiştirilip değiştirilmemesi kararını verebilecek. 

Pil Sağlığı menüsü şimdilik sadece Google Pixel marka bir telefonda görüldü. Tüm Android cihazlarda bu özelliği görüp görmeyeceğimiz henüz belli değil. Detaylı bilgi için bir müddet daha beklememiz gerekecek.