Andriod işletim sistemi kullanan kişilerin daha deneyimli olduğu her zaman açık ekran (Always-on display) özelliği, artık (sonunda) iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max telefonlarda da kullanılacak. Daha önce her zaman açık ekran özelliğini kullandıysanız, ne kadar kullanışlı bir özellik olduğunun farkındasınızdır. Ancak bu özellik iPhone model telefonlara bu sene tanıttıkları 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri ile geliyor. Ama bu özelliği Apple herkesten biraz farklı yapacak.

Her zaman açık ekran özelliği, telefonunuz kilitleyken bile ekranında tarih, saat, şarj durumu, efektler, görseller ve bildirimler gibi birçok bilgiyi görüntülemesine olanak sağlar. Bu özellik ile ekranınız tamamen açık kalmaz, sadece gerekli bilgiler size gösterilir ve bu bilgilerin dışında bulunan siyah bölümler OLED teknoloji sayesinde tamamen uyku moduna girer ve bataryadan tasarruf eder. Bu özellik oldukça yararlıdır, çünkü bildirimleri veya diğer önemli bilgileri telefonun ekranını açmadan hatta hiç dokunmadan görebilirsiniz.

iPhone 14 kullanıcıları dertli: üçüncü taraf uygulamaları kullanırken kamera titremesi problemi yaşanıyor iPhone 14 kullanıcıları dertli: üçüncü taraf uygulamaları kullanırken kamera titremesi problemi yaşanıyor

Yukarda bahsedilen bilgiler Android işletim sisteminde kullanılan her zaman açık ekran özellikleri, tabi ki Apple bu formülü biraz değiştiriyor. iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerine getirdiği her zaman açık ekran, gerçekten tamamen açık olacak. Andorid’de ekranın büyük bir bölümü kapanırken, iOS’da bu sistem kilit ekranını sadece biraz sönük hale getirecek. Yani, kilit ekranınızda bulunan bütün bilgiler bu özellik sayesinde sadece biraz karartılacak.

Apple, her zaman açık ekran özelliğini eklemek için neden bu kadar bekledi?

2022-09-09 17_18_00-Window

Apple, her zaman açık ekran özelliğini telefonlarına eklemek için rakiplerinden daha iyi bir teknolojiyi bekledi. Bu nedenden ötürü bu özellik, iPhone 14 Pro ve Pro Max modeline daha yeni ekleniyor.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, her zaman açık bir ekrana güç sağlamak için gereken ekstra donanıma sahip. Bu donanımlar eski modellerde yoktu. Yonga setinde birden fazla yardımcı işlemci sayesinde, her zaman açık ekran özelliğini eklemek bu seneyi buldu. Apple Pazarlama Şefi Greg Joswial’ın her zaman açık ekran özelliğini koyabilme nedenlerini şu cümle ile açıkladı. “Ekranı inanılmaz derecede güçlü hale getiren bir dizi yeni teknoloji sayesindeher zaman açık ekran özelliğini getirmek mümkün olduğunu söyledi.

Pazarlama şefinin bahsettiği yeni teknolojilerden birisi yonga setinde bulunan yenilik, bir diğeri ise “LTPO” panel. LTPO panel, bir cihazın grafik işleme birimi ve ekran kontrolcüsü arasında herhangi bir ek donanım bileşenine ihtiyaç duymadan bir ekranın yenileme hızını dinamik olarak değiştirmesine yarıyor. LTPO, OLED teknolojisinde kullanılıyor.