Instagram'ın alışveriş takıntısı artık yeni güncelleme ile son buluyor. 'Yeni gönderi' düğmesini köşeye taşınmasından rahatsız olan kullanıcılar, Instagram'a gösterdiği tepkiler sonrasında uygulamanın eski görümününe kavuşturdu.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

Instagram, geçtiğimiz Şubat ayında 'Mağaza' sekmesini daha çok öne çıkaran ve 'Oluştur' düğmesini alt gezinme çubuğunun ortasına geri getiren bir ana ekran tasarım güncellemesini kullanıma sunmuştu. Kullanıcılar, bu güncelleme sonrasında kullanmak istedikleri arayüzlere erişmenin artık daha zor olduğunu belirterek, Instagram'ın eski haline dönmesini istemişlerdi.

instagram-2

Instagram Başkanı Adam Mosseri paylaştığı bir videoda, alışverişin ana ekran beslemenizde, Reels, Hikayelerde yer almaya devam edeceğini ekledi. Bu yeni güncelleme sayesinde 'Alışveriş' kısmı bir sekme olmaktan çıkacak. Bu alışveriş bölümü, genellikle alışılagelmiş yayın ortası tekliflerinin ötesinde alışverişi teşvik etmeye yönelik öneriler sunar.

Instagram, Eylül ayında yeni tasarımı test etmeye başladı. Yeni tasarımı duyuran bir videoda Mosseri, yeni arayüzü "basit" ve insanları "sevdikleri şeylere" bağlamaya odaklanmaya yardımcı olarak geliştirdiğini nitelendirdi.  Ayrıca sayısız Instagram özelliğinin ilham kaynağı olan TikTok'ta göze çarpan bir "yeni gönderi" düğmesi bulunuyor.

Data.ai rakamlarına göre, Ekim ayı itibarıyla TikTok'un aylık yaklaşık 1,64 milyar aktif kullanıcısı vardı. Instagram, attığı bu adımlar ve güncellemeler ile TikTok'un izinden gittiği belirtilse de, ileri tarihlerde ne gibi yenilikler ile ön plana çıkacakları hala belirsizliğini koruyor.

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (2)

Ancak değişiklik, daha büyük bir strateji değişikliğinin parçası da olabilir. The Information, Eylül ayında Instagram'ın birçok alışveriş özelliğini kapatacağını belirten bir dahili not gördüğünü iddia etti. Bunun yerine şirket, reklam gelirine "daha doğrudan bağlı" olan ticaret çabalarına odaklanacaği belirtiliyor. 

Editör: Enes Sapmaz