Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm! Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm!

Bu yeni özellikler arasında, Instagram'ın rakip uygulaması TikTok'a benzer bir tarzda önerilen video sunumu ve yeni tam ekran formatı yer alıyordu. İnsanlar arkadaşlarından ve ailelerinden gelen gönderileri çok fazla görmediklerini düşündükleri için Instagram'ı eleştiriye tuttu.

Meta zaman ayırılmasını istedi

Instagram'ın ana şirketi Meta, değişiklikleri düzeltmek için "zaman ayırmak" istediğini söyledi. Instagram'ın daha fazla video içeriğine yönelik bu adımı, kullanıcıların fotoğrafları yerine daha fazla video yayınladığı ve izlediği rakip platformun artan popülaritesi tarafından ateşlendiğine inanılıyor. Ayrıca dijital analitik şirketi Sensor Tower'ın verilerine göre, TikTok uygulaması şu anda dünya çapında üç milyardan fazla kez indirildi. 

reels instagram meta (5)

Instagram patronu Adam Mosseri, The Verge'e yenilenen uygulamanın test sürümünün haftalar içinde aşamalı olarak kaldırılacağını belirtti.

Instagram, fotoğraf formatından vazgeçti

Mosseri daha önce video ağırlıklı platforma geçiş aşamasını açıklayan bir video yayınlamış ve tam ekran videoların fotoğraflar yerine tanıtılacağını söylemişti. Ancak bazı tepkilerden sonra, "fotoğrafları desteklemeye devam etmek" istediğini söyleyen bir dizi tweet attı.

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (1)

Mosseri'nin Twitter videosuna yanıt olarak, ABD'li model Chrissy Teigen, kullanıcıların "video yapmak istemediğini" ve fotoğraflar için daha az etkileşim gördüklerini söyledi.

Kullanıcılar imza kampanyası başlattı

Ayrıca “Eski Instagram geri gelsin” isimli bir imza kampanyası başlattıldı. Change.org üzerinde başlayan kampanyaya Kylie Jenner ve Kim Kardashian da destek verdi. Make Instagram Instagram Again (Instagramı Yeniden Instagram Yapın) imza kampanyasına katılan isimler arasında birçok ünlü yer alıyor.

657f68ed030d1e4a1b5771e33015507af3db05f6-1

Bir Meta sözcüsü açıklamalarında şunları söyledi;

"Bulgularımıza ve topluluk geri bildirimlerine dayanarak, diğer seçenekleri keşfedebilmemiz için Instagram'daki tam ekran testi duraklatıyoruz ve anasayfanızda gördüğünüz önerilerin sayısını geçici olarak azaltıyoruz. Deneyiminizin kalitesini iyileştirebiliriz." 

"Uygulamadaki değişikliklerin bir düzenleme alabileceğini biliyoruz ve dünya değiştikçe Instagram'ın gelişmesi gerektiğine inansak da, bunu doğru yaptığımızdan emin olmak için zaman ayırmak istiyoruz."

Editör: Enes Sapmaz